Πολυβραβευμένες ταινίες μικρού μήκους

Το τέλειο έρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις. Στην έβδομη τέχνη, το τέλειο έρχεται συχνά από ταινίες μικρού μήκους. Προικισμένοι σεναριογράφοι, ταλαντούχοι σκηνοθέτες και εκπληκτικοί ψηφιοποιητές έχουν εργαστεί σκληρά για να δημιουργήσουν ταινίες μικρού μήκους κινουμένων σχεδίων οι οποίες μπορούν εύκολα να χαρακτηριστούν αριστουργήματα. Παρακάτω, παραθέτουμε κάποιες από τις πιο πολυβραβευμένες, πολυσυζητημένες συγκινητικές ταινίες μικρού μήκους κινουμένων σχεδίων.

Το δώρο (the present) γερμανικής παραγωγής. Ένα παιδί παίρνει ένα απροσδόκητο δώρο. Κέρδισε 50 βραβείαπρεσεντ

Τhe lost thingΤο χαμένο πράγμα (Τhe lost thing)  Αυστραλιανής παραγωγής. Ένα αγόρι βρίσκει ένα πράγμα που δεν ανήκει πουθενά.    Oscar καλύτερης ταινίας το 2010

alikeAlike. Αμερικάνικης παραγωγής. Ένας μπαμπάς προσπαθεί να μάθει τον γιο του τι είναι το σωστό. Όμως τελικά, θα καταλάβει ότι κάνει λάθος. 64 βραβεία

2n22+2 Ιρανικής παραγωγής. Σε έναν, όχι και τόσο φανταστικό κόσμο, ένας καθηγητής προσπαθεί να μάθει τους μαθητές να δεχτούν χωρίς αμφισβήτηση ότι 2+2=5 Προτάθηκε για τα βραβεία Μπάφτα.

Σοφιανός Βαρούτης