«4 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα»

Στις 4 Απριλίου του 2017, η Β’ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το θέατρο ‘‘Θησείο’’για να παρακολουθήσει το έργο: «4 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα». fb_trision-02_cover

Το έργο του JamesFritzμε αφορμή τη σεξουαλική βία μεταξύ παιδιών εφηβικής ηλικίας, αναφέρεται στη σύγχρονη τεχνολογική εξέλιξη και την αλόγιστη χρήση τηςκαθώς και στην αντιμετώπιση του μείζονος αυτού θέματος μέσα στην οικογένεια.  Οι προβληματισμοί για ένα θέμα τόσο προσφιλές στην ηλικία μας αναδείχθηκαν στην ενδιαφέρουσα συζήτηση που ακολούθησε την παράσταση.  Οι εντυπώσεις για το σύνολο της παράστασης από την πλειοψηφία των μαθητών ήταν οι καλύτερες, γι” αυτό θα την προτείνουμε ανεπιφύλακτα όχι μόνο σε παιδιά της ηλικίας μας αλλά και στους γονείς τους.

Με την βοήθεια δύο έμπειρων ηθοποιών, της Μαργαρίτας Βαρλάμου και του Κων/νου Γιαννακόπουλου και δύο ηθοποιών της νέας γενιάς, της ΔανάηςΕπιθυμιάδη και του Νικόλαου Φουρτζή, ξεδιπλώθηκε μία παράσταση με γρήγορους ρυθμούς, χιούμορ και πολλές ανατροπές που δεν  άφησαν τους θεατές αδιάφορους.main4_6138_4minutes_main

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι πέρα από την καταπληκτική ερμηνεία των ηθοποιών, σημαντικό ρόλο στην επιτυχία του έργου είχε και η μαγευτική σκηνοθεσία τωνΝικορέστη Χανιωτάκη & του Γεράσιμου Σκαφίδα.

Υπόθεση:

Η Ντι και ο Ντέβιντ έχουν αφιερώσει την ζωή τους για να δώσουν στον έφηβο γιο τους, Τζακ, την ευκαιρία που εκείνοι δεν είχαν ποτέ, να λάβει τους απαραίτητους βαθμούς για να σπουδάσει Νομική στο Πανεπιστήμιο.  Αλλά ένα αναπάντεχο γεγονός ακριβώς έξω από το σχολείο απειλεί να καταστρέψει τα πάντα, καθώς ο γιος τους βρίσκεται χτυπημένος από τον αδερφό της κοπέλας του…

Όσο προχωράει η ιστορία, οι γονείς αρχίζουν να αμφιβάλλουν για τους κολλητούς φίλους του Τζακ, για το γιο τους και τέλος για τους ίδιους, μέχρι που μαθαίνουν ότι έχει ανέβει στο youtube ένα ερασιτεχνικό βίντεο του Τζακ διάρκειας 4 λεπτών και 12 δευτερολέπτων που θέτει σε κίνδυνο την συμμετοχή του στις εξετάσεις.

Ποιον μπορούν να εμπιστευτούν; Πρέπει να καλέσουν την αστυνομία ή να το χειριστούν μόνοι τους; Το βίντεο έχει ήδη 500.000 views!

Εύα Καλλίρη-Βίκυ Κατσούλα