Εισαγωγικό μήνυμα

Αφού το Πάσχα πέρασε, οι μαθητές επέστρεψαν στα θρανία για να συνεχίσουν το καθιερωμένο σχολικό τους πρόγραμμα. Στο διάστημα από το Πάσχα μέχρι και τις εξετάσεις μεσολάβησε η θεματική εβδομάδα, κάτι αρκετά διασκεδαστικό και πρωτόγνωρο για τους μαθητές αλλά και τους εκπαιδευτικούς μιας και συνέβαινε για πρώτη φορά στα σχολεία. Λίγο αργότερα πραγματοποιήθηκε η μονοήμερη εκδρομή του σχολείου μας στο γραφικό Ναύπλιο. Έτσι ευχάριστα πέρασαν οι τελευταίες ημέρες της φετινής σχολικής μας χρονιάς  μέχρι και την περίοδο των εξετάσεων. Kalokairi

Και τώρα εξετάσεις. Άγχος, στρες και διάβασμα. Αλλά υπομονή παιδιά. Τέσσερα μαθήματα είναι και θα περάσουν. Και μετά διακοπές. Παραλία, μπάνιο παγωτά και ξεκούραση! Και κάπως έτσι τελειώνει και αυτή η σχολική χρονιά. Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το σχολείο αποχαιρετά τους τελειόφοιτους μαθητές της τρίτης τάξης, που τώρα πια είναι μαθητές λυκείου. Ανάμικτα είναι τα συναισθήματα που έχουν τα παιδιά της τρίτης τάξης. Από τη μία χαρά γιατί μεγαλώνουν, πάνε σε καινούργιο σχολείο θα γνωρίσουν καινούργιους καθηγητές αλλά και καινούργιους συμμαθητές. Από την άλλη υπάρχει ο φόβος και η αγωνία για το άγνωστο καθώς και τα καινούργια αλλά και περισσότερα σε όγκο μαθήματα. Τώρα μπαίνουν πλέον στην τελική ευθεία για τις πανελλήνιες εξετάσεις. Στεναχωριούνται γιατί καλούνται να αποχαιρετήσουν τους παλιούς τους καθηγητές που έχουν περάσει μαζί καλές αλλά και κακές στιγμές. Αλλά η ζωή είναι ένα ταξίδι με διάφορες στάσεις και προορισμούς. Για τα παιδιά της τρίτης τάξης έφθασε στο τέλος η στάση του Γυμνασίου και ήρθε η ώρα για την επόμενη στάση που είναι το Λύκειο.

Καλό ταξίδι λοιπόν στα παιδιά της Γ΄ τάξης και καλό καλοκαίρι!