Επίσκεψη στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα

IMG_20170524_202316

Στις 14 Φλεβάρη οι μαθητές του Β’3 και του Β’4 ξεκινήσαμε από το σχολείο μας με προορισμό το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα και το Λευκό Πύργο. Σε αυτή την εκδρομή μας συνόδευαν οι κύριες  Χρύσα Γερασίμου, Βασιλική Σλαβούδη  και Σουλτάνα Παπαδοπούλου ,τρεις  από τις φιλολόγους μας .

Αρχικά , επισκεφτήκαμε το Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα ,το οποίο βρίσκεται στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, δίπλα στο Μητροπολιτικό Ναό του Γρηγορίου Παλαμά, στην οδό Προξένου Κορομηλά 23.Το μουσείο στεγάζεται σε κτίριο, σχεδιασμένο από το διάσημο αρχιτέκτονα Έρνστ Τσίλερ και κατασκευάστηκε μετά τη μεγάλη πυρκαγιά του 1890.Παλαιότερα αποτελούσε το Γενικό Προξενείο της Ελλάδας . Στις 27 Οκτωβρίου 1982 το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα εγκαινιάστηκε από τον τότε πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κωνσταντίνο Καραμανλή. Εκεί οι υπεύθυνοι του μουσείου μας ξενάγησαν στους εσωτερικούς του χώρους  και μας εξιστόρησαν τα γεγονότα του Μακεδονικού αγώνα .

αρχείο λήψης (1)αρχείο λήψης (2)αρχείο λήψης (3)

Στη συνέχεια , κατευθυνθήκαμε στον παραλιακό δρόμο της πόλης μας , την  Λεωφόρο Νίκης, που είναι ο πιο γνωστός, πολυσύχναστος, φωτογραφισμένος και ζωγραφισμένος οδικός άξονας στο κέντρο της  Θεσσαλονίκης . Ξεκινάει από την πλατεία Ελευθερίας και το Λιμάνι και διασχίζοντας όλο το παραλιακό μέτωπο καταλήγει στον Λευκό Πύργο και στη  Λεωφόρο Μεγάλου Αλεξάνδρου . Είναι ένας από τους πιο εμπορικούς δρόμους της πόλης καθώς σε όλο το μήκος της διαθέτει δεκάδες καφετέριες και μαγαζιά. Πρώτα περπατήσαμε κατά μήκος της ,μετά καθίσαμε σε ένα σημείο της όπου φωτογραφηθήκαμε και συζητήσαμε.

IMG_20170524_202246IMG_20170524_202316IMG_20170524_202231

Τέλος επισκεφτήκαμε το σύμβολο της Θεσσαλονίκης, της πόλης μας. Ο Λευκός Πύργος είναι οχυρωματικό έργο οθωμανικής κατασκευής του 15ου αιώνα και έχει 6 ορόφους, 34 μέτρα ύψος και 70 μέτρα περίμετρο. Ανεβήκαμε τα αμέτρητα σκαλιά κάνοντας στάσεις στους ορόφους του. Τελικά ,  όταν καταφέραμε να φτάσουμε στην κορυφή , η θέα πραγματικά μας αντάμειψε .αρχείο λήψης

Η εκδρομή  ήταν υπέροχη όπως και οι καθηγήτριες που μας συνόδευαν . Η πρωτοβουλία να βγούμε έξω από την τάξη άξιζε , καθώς καταφέραμε να  διδαχθούμε με τρόπο άμεσο και εμπειρικό χωρίς να παραλείψουμε  να ψυχαγωγηθούμε !

IMG_20170524_202300

Μαρίνα Ταχτσή