Είμαστε στον αέρα!

18718617_313594809074605_364207833_n Ήταν η πρώτη φορά που βρέθηκα στο τηλεοπτικό πλατό (συγκεκριμένα της ΕΡΤ3) και είχα την ευκαιρία να δω από κοντά πώς πραγματοποιούνται τα γυρίσματα των τηλεοπτικών εκπομπών όπως και της πρόγνωσης του καιρού, που παρακολουθούμε καθημερινά στις οθόνες της τηλεόρασής μας.

Οφείλω να ομολογήσω ότι τα πράγματα δεν ειναι τόσο απλά, όσο νομίζουν κάποιοι. Για να παραχθεί αυτό το υλικό που μεταδίδεται στις οθόνες μας, συνεργάζεται μια οργανωμένη και απόλυτα συντονισμένη ομάδα τεχνικών ήχου, μοντάζ, φωτισμού, καθώς και άλλων απαραίτητων ειδικοτήτων, ακολουθώντας μια πολλή απαιτητική διαδικασία.20170321_10375320170321_103732

Το ραντεβού μας στο σταθμό  συνέπεσε με την παγκόσμια ημέρα ποίησης και έτσι οι υπεύθυνες καθηγήτριες πρότειναν στο κανάλι να αναλάβουμε να παρουσιάσουμε ένα αφιέρωμα για τους ποιητές της πόλης μας. Προετοιμάσαμε λοιπόν ένα βίντεο όπου οι μαθητές του προγράμματος διάβασαν αγαπημένα ποιήματα θεσσαλονικέων ποιητών. Επιλέξαμε ως χώρο για την ανάγνωση των ποιημάτων τη λίμνη του Ωραιοκάστρου, μια περιοχή ιδιαίτερου φυσικού κάλλους, καθώς η παγκόσμια ημέρα ποίησης συμπίπτει με την εαρινή ισημερία.

Πιστοί στο ραντεβού μας και αφού περιηγηθήκαμε στο στούντιο και μας έδειξαν την απαιτούμενη διαδικασία για την παραγωγή «υλικού», έφτασε η στιγμή να εμφανιστούμε και μεις, η ομάδα της εφημεριδας, ζωντανά στο πλατό και να βγούμε στον «αέρα».

Οι περισσότεροι απο εμάς ήταν κυριευμένοι απο άγχος, αφενός για το τι θα πουν σε περίπτωση που τους ζητηθεί να μιλήσουν, και αφετέρου για το πως θα δείχνουν στην κάμερα, κοινώς στο «γυαλί».18698864_313594829074603_1347834099_o

Όπως και τα υπόλοιπα παιδιά, έτσι και γω αγχώθηκα διότι αισθανόμουν ότι αν πήγαινε κάτι λάθος δε θα αντιπροσωπεύαμε έτσι όπως έπρεπε το σχολείο μας. Όμως τέλος καλό όλα καλά. Ήταν μια πολλή ξεχωριστή εμπειρία,που εκπλήρωσε μια μου επιθυμία, να βγω στην τηλεόραση, γεγονός που την έκανε ακόμα πιο ξεχωριστή!

Μαρία Ζώτου