ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΟΛΟΜΩΝΤΕΙΑ ΛΥΣΗ

Το βράδυ της Τρίτης  10 Μαΐου 2016 ολοκληρώθηκε  η   προσπάθεια  των  μαθητών  της θεατρικής ομάδας  του σχολείου μας,  που  παρουσίασαν   το  έργο  « Σολομώντεια λύση»  του  Γιάννη  Καλαντζόπουλου, παραμύθι – διασκευή  του  γνωστού θεατρικού  έργου  του  Μπέρτολτ  Μπρεχτ  « Ο κύκλος  με  την  κιμωλία».

Η αίθουσα  του  δημοτικού μεγάρου « Παύλος Μελάς»  πλημμύρησε από  τις  νεανικές , εκφραστικές  φωνές  των  «καλλιτεχνών»  που  ερμήνευσαν ,  χόρεψαν, τραγούδησαν,   ο  καθένας, ανάλογα  με  το ταλέντο του.  Έτσι  οι  γονείς,  οι  συγγενείς   οι  καθηγητές  και  οι  συμμαθητές  είχαν  την  ευκαιρία  να  καμαρώσουν  τους  ερμηνευτές  να ξεδιπλώνουν  πτυχές  της  προσωπικότητας   τους , ίσως άγνωστες  μέχρι  τότε.  Άλλωστε,  η  ατμόσφαιρα στο τέλος  της  παράστασης   ήταν  γεμάτη  από  συναισθήματα  χαράς, συγκίνησης  και  αγάπης.

Αξίζουν  πολλά  συγχαρητήρια  σε όλους  τους  συντελεστές  της  παράστασης,  σε  όσους  ήταν  πάνω  αλλά  και  πίσω  από  τη  σκηνή,  καθώς η  όλη  προετοιμασία  έγινε  μέσα  σε  αντίξοες  συνθήκες,  λόγω  της  έλλειψης  υποδομών του  σχολείου  μας  για  τέτοιου  είδους  δραστηριότητες.

Με  την  ευχή  για  υγεία  και  δημιουργία,  η  εκπαιδευτική  κοινότητα  του  3ου Γυμνασίου  Ωραιοκάστρου,  υποσχόμαστε  τη  συνέχιση  της  καλλιτεχνικής  και  πνευματικής  προόδου  των  μαθητών  μας.

Υπεύθυνες καθηγήτριες

Αναγνωστάκη Μαρία