Επίσκεψη στο «Σπίτι του Νερού»

ΑΠΟ: kostas - Δεκ• 17•15

Επίσκεψη στο «Σπίτι του Νερού»

Τη Δευτέρα στις 7 Δεκεμβρίου 2015 εμείς, οι μαθητές της έκτης τάξης είχαμε την ευκαιρία να αποκτήσουμε νέες εμπειρίες με την επίσκεψή μας στο «Σπίτι του νερού», το οποίο βρίσκεται κοντά στο  Δασύλλιο. Εκεί συζητήσαμε μαζί με τους ειδικούς και λύσαμε τις απορίες μας. Επίσης παρακολουθήσαμε βίντεο τα οποία είχαν σχέση με το νερό και κυρίως με τις συνέπειες που προκαλούν οι απερίσκεπτες πράξεις των ανθρώπων όπως η μόλυνση της θάλασσας. Μετά από ένα ολιγόλεπτο διάλειμμα συνεχίσαμε με ένα παιχνίδι που έμοιαζε με το γνωστό σε όλους μας Taboo, όμως είχε ως θέμα του το νερό. Προβληματιστήκαμε τόσο πολύ που φεύγοντας δώσαμε μια υπόσχεση: «να μη σπαταλάμε άσκοπα νερό, γιατί το νερό είναι σημαντικό κομμάτι της ζωής μας».

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το πανέμορφο πάρκο της Εγλυκάδας, το οποίο είχε άπλετο χώρο για να κυλήσει η ώρα μας γεμάτη παιχνίδι και διασκέδαση.

Ήταν μια από τις πιο ωραίες εκδρομές που έχουμε πραγματοποιήσει με το σχολείο και μία  μοναδική εμπειρία που θα μας μείνει αξέχαστη.

Έφη Θ.