Η ΑΠΟΚΡΙΑ

ΑΠΟ: ΜΑΝΤΕΛΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ - Φεβ• 27•15

Οι απόκριες είναι τέλειες! Χορός, τραγούδι, πάρτι, παρέλαση, άρματα. Μακάρι να μην ήταν μόνο μια φορά το χρόνο. Φέτος το σχολείο μας δυστυχώς δεν έβγαλε γκρουπ στο καρναβάλι των μικρών όπως άλλες χρονιές. Όμως οργάνωσε μία καταπληκτική Τσικνοπέμπτη και ένα φοβερό αποκριάτικο πάρτι. Την Τσικνοπέμπτη ψήσαμε σουβλάκια και οι μαθητές της Β’ Τάξης έκαναν μία μικρή παράσταση «Το γάμο του κάβουρα και της χελώνας» ενώ οι μαθητές του ΣΤ 1 παρουσίασαν το παραδοσιακό έθιμο, «Το γαϊτανάκι». Όλη την υπόλοιπη μέρα χορεύαμε, τραγουδάγαμε, γελάγαμε, παίζαμε και ντυθήκαμε στους ρυθμούς της αποκριάς και το αποκριάτικο πάρτι ήταν τέλειο, με χορό, τραγούδι, γέλια, πλάκες, είχε τα πάντα, ήταν καταπληκτικό! Το πάρτι έγινε σε μια νοικιασμένη αίθουσα στην πλατεία Αγίου Γεωργίου, στη «Σέμελη» και είχε σάντουιτς, πορτοκαλάδες, μπαλόνια και σερπατίνες. Και φέτος περάσαμε αξέχαστες στιγμές, μακάρι να είναι έτσι και του χρόνου, παρόλο που δε θα είμαστε όλοι μαζί!!!!!!

images (2)

One Comment