Συνεντεύξεις για επαγγέλματα

ΑΠΟ: Διαχειριστής - Μάι• 24•15

Οι μαθήτριες της Β΄τάξης του 50ου Δημοτικού Σχολείου, Παναγιώτα-Διονυσία Β., Εύη Π. και Παναγιώτα Σ., πήραν συνέντευξη από συγγενικά τους πρόσωπα για τη δουλειά που έκαναν παλιότερα.

- Μαμά, τι δουλειά έκανες στο παρελθόν;
- Ήμουν ιδιωτικός υπάλληλος (βοηθός λογιστή) σε εταιρεία ιχθυοκαλλιέργειας.
- Δηλαδή τι έκανες;
- Το αντικείμενο της δουλειάς μου ήταν πολύπλευρο. Έγραφα επιστολές σε πελάτες και προμηθευτές. Συμφωνούσαμε υπόλοιπα, διαχειριζόμασταν επιταγές, ήμασταν υπεύθυνοι για τη μεταφορά του εμπορεύματος στο εσωτερικό και στο εξωτερικό και συνομιλούσαμε με τους εκάστοτε υπευθύνους.
- Ποιες δυσκολίες αντιμετώπιζες;
- Η μόνη δυσκολία που αντιμετώπιζα ήταν τα ωράρια, γιατί ήθελα να ήμουν πιο πολύ με την οικογένειά μου στο σπίτι.
- Τι σου άρεσε περισσότερο στη δουλειά;
- Μου άρεσε η επαφή με τον κόσμο, να προσφέρω με την εργασία μου, καθώς και να μαθαίνω καινούρια πράγματα.

- Τι δουλειά έκανες παππού όταν ήσουν νέος;
- Ήμουν αγροφύλακας. Άκου να σου πω, τι είναι ο αγροφύλακας. Ο αγροφύλακας προσέχει τα χωράφια των ανθρώπων.
- Γιατί δεν τα φυλάγανε οι αστυνομικοί;
- Γιατί οι αστυνομικοί φροντίζουν τους ανθρώπους.
- Ήταν δύσκολη αυτή η δουλειά;
- Ναι, γιατί όταν γινόταν μια ζημιά έπρεπε να πάω να δω τι ακριβώς γινόταν. Δηλαδή όταν πήγαιναν πρόβατα κάποιου ανθρώπου μέσα σε ένα ξένο χωράφι και έτρωγαν τις ελιές, εγώ έπρεπε να πάω να δω τη ζημιά και να τους βοηθήσω να τα βρουν για να μην πάνε στα δικαστήρια.
- Παππού, σου άρεσε η δουλειά σου;
- Ναι, πολύ.

- Τι δουλειά έκανες γιαγιά όταν ήσουν νέα;
- Το 1963, στις 31 Δεκεμβρίου, έφυγα από την Ελλάδα, με το καράβι για την μακρινή Αυστραλία. Ήμουν μέσα στο καράβι για 23 ημέρες, μέχρι που έφτασα στη Μελβούρνη της Αυστραλίας για ένα καλύτερο μέλλον.
- Πολύ μακρινό ταξίδι, γιαγιά! Και πού πήγες για δουλειά εκεί;
- Εκεί έπιασα δουλειά σε μια βιοτεχνία, όπου είχα αναλάβει το ράψιμο. Η κάθε γαζώτρια είχε τη δική της ραπτομηχανή.
- Πόσες ώρες δούλευες την ημέρα;
- Δούλευα 8 ώρες την ημέρα, από τις 8 το πρωί, έως τις 4 το μεσημέρι. Κάναμε και δύο διαλείμματα, ένα για δεκατιανό και ένα για κολατσιό, η ώρα 1 το μεσημέρι.
- Πόσα χρόνια έκανες αυτή τη δουλειά;
- Για 17 χρόνια δούλευα σε διάφορες βιοτεχνίες, όσα και τα χρόνια που έμεινα στην Αυστραλία.

jobs_960x540