Τρόποι για να καταπολεμήσετε το άγχος σας !

αγχος

της Μαρίας Μαλλιάκα

Δεν είναι εύκολο να καταπολεμήσουμε το άγχος μας .Ξέρετε όμως ότι υπάρχουν απλοί  τρόποι που μας βοηθάνε να μειώσουμε το άγχος και να φτιάξουμε τη διάθεσή μας ;Δείτε λοιπόν μερικά απλά πράγματα που μπορείτε να κάνετε για να καταπολεμήσετε το στρες και να νιώσετε ωραία .

• Φάτε σοκολάτα ! Επιστημονικές έρευνες έχουν αποδείξει πως βοηθάει στην καταπολέμηση του άγχους, και για αυτό το λόγο, οι ψυχολόγοι την προτείνουν σε μαθητές, όταν είναι σε περίοδο εξετάσεων.

σοκο

• Μασήστε τσίχλα! Σύμφωνα με έρευνες, μασώντας μία τσίχλα μειώνεις τα επίπεδα άγχους και μετριάζεις το στρες. Κάποιοι ερευνητές πιστεύουν πως το ρυθμικό μάσημα μπορεί να βελτιώσει τη ροή του αίματος στον εγκέφαλο, ενώ άλλοι ισχυρίζονται πως η μυρωδιά και η γεύση της σε βοηθούν να χαλαρώσεις.

• Χαμογελάστε ! Ακόμα κι αν δεν είστε  χαρούμενοι, μπορείτε να χαμογελάτε  αφού ένα χαμόγελο σχηματίζεται από τους μύες των ματιών και του στόματος , οι οποίοι μειώνουν το στρες του σώματος.

• Κάντε γυμναστική ! Με τη γυμναστική  καθαρίζετε  το μυαλό σας  και παράλληλα κάνετε ένα «διάλειμμα» από οτιδήποτε σας αγχώνει.
  • γυμ

πηγή: iatronet.gr