Οι πιο καλοί οι μαθητές …

kalowmath

από τις  Παναγιώτα Καρανικόλα και Αφροδίτη Κοροβέση

Όλοι ξέρουμε εκείνον το “δεύτερο δάσκαλο’,τον “δικηγόρο” του καθηγητή,το παιδί που πάντα θα σου χαλάει την στιγμή όταν θες να πεις μάθημα,προσθέτοντας δικές του πληροφορίες,ναι για αυτόν θα μιλήσουμε,καλά κατάλαβες,τον καλό μαθητή.   Και που λέτε,είναι αυτός ο ένας ο οποίος όταν του ζητήσεις βοήθεια θα μείνει παντελώς αδιάφορος.Όχι,δε θα αφήσει κανένα λάθος απαρατήρητο,είτε μαθητή,είτε καθηγητή και πάντα θα διορθώνει.Ο μαθητής που ακόμα και αν βγάλει Μ.Ο. 19.9 θα απογοητευθεί,αλλά αν κάποιος συμμαθητής του βγάλει 15 θα καυχιέται.    Πάντα θα θυμίζει αυτήν την ξεχασμένη άσκηση στον καθηγητή,που εσύ έχεις ξεχάσει να κάνεις.Και όσο εσύ έχεις σκεφτεί 100 τρόπους δολοφονίας ταυτόχρονα σκέφτεσαι πως θα καλύψεις την ξεχασμένη άσκηση.    Ξέρω πως και συ τον ξέρεις αυτόν τον “καλό μαθητή’.Το μόνο που έχω να σου πω είναι ψυχραιμία και καλή επιτυχία..

Παναγιώτα Καρανικόλα

Έχω ένα μαθητή στην τάξη μου πολύ διαβαστερό, ο καλύτερος στην τάξη, όλα 10, αλλά έχει έναν χαρακτήρα ιδιότροπο. Είναι πολύ εκδικητικός. Θυμώνει  με το παραμικρό. Στην άκρη του θρανίου του τοποθετεί πάντα ένα παγουρίνο ,το οποίο δεν έχει νερό σαν όλα τα άλλα παιδιά, αλλά χαμομήλι . Στο διάλειμμα είναι συνέχεια με ένα βιβλίο στο χέρι και μιλάει καθαρεύουσα. Πιο πολύ κάνει «παρέα» με τους καθηγητές , παρά με όλα τα άλλα παιδιά της ηλικίας του . Απορώ τι κάνει στο σπίτι του έκτος από το να διαβάζει. Πιστεύω πως πρέπει να ξεφύγει λίγο από  το  διάβασμα για να κοινωνικοποιηθεί. Να αποκτήσει παρέες, να γίνει μέλος μίας ομάδας. Να μπορέσει εκτός από τη μαθητική  να προχωρήσει και στην προσωπική του ζωή. Αλλιώς θα είναι ένας άνθρωπος μόνο με επαγγελματική επιτυχία στην ζωή του , χωρίς συναισθήματα για κάποιο πρόσωπο.

Αφροδίτη Κοροβέση