Χριστουγεννιάτικο Γκάλοπ : Λέτε τα κάλαντα ή όχι ;

γαλοπ

από τις Σμαράγδα Παπουτσά και Δώρα Μυλοχαράκτη

galopsm

Στο πνεύμα των ημερών η έρευνά μας …Ρωτήσαμε  50 μαθητές  του σχολείου μας  (4ο γυμνάσιο Ρόδου) αν λένε τα κάλαντα τις γιορτές . Διαπιστώσαμε ότι το 60% των μαθητών του σχολείου μας πηγαίνουν να πουν τα κάλαντα , διότι χρειάζονται το χαρτζιλίκι τους τα Χριστούγεννα για να αγοράσουν ένα δώρο ,συνήθως με μεγάλο κόστος, της αρέσκεια τους το οποίο οι γονείς τους μπορεί να μην έχουν την οικονομική δυνατότητα να το αγοράσουν. Επίσης υπάρχουν αρκετά παιδιά που λένε τα κάλαντα και σε ηλικία 14-15 χωρίς να ντρέπονται και ο λόγος είναι ότι θέλουν να έχουν δικά τους χρήματα και να μην ξοδεύουν τα χρήματα των γονιών τους. Συμπεραίνουμε λοιπόν ότι όλοι χρειάζονται δικά τους χρήματα αλλά δεν το κάνουν μόνο για αυτό, το κάνουν και για να περάσουν οι ίδιοι καλά. Και να ξέρετε ότι δεν υπάρχει ηλικία για να πει κάποιος τα κάλανταα!!

2 σχόλια στο Χριστουγεννιάτικο Γκάλοπ : Λέτε τα κάλαντα ή όχι ;

1. Ο/Η Κυπτιώτη Βίκυ λέει:

Καλά ΧΡΙΣΤΟΎΓΕΝΝΑ παιδιά και καλή ξεκούραση !

2. Ο/Η Κλεοπάτρα Σωτηρίου λέει:

Επίσης δίνουν χαρά στα σπίτια και στα καταστήματα που πάνε! Δίνουν χριστουγεννιάτικη νότα στους δρόμους. Παραμονή χωρίς κάλαντα δεν νοείται, αλλά βρε παιδιά όχι από τις 7.30! Λίγο πιο αργά γίνεται;