Το πρόσωπο του Χριστού και η έννοια του Θεού στο έργο του Νίκου Καζαντζάκη

images (12)

Το πρόσωπο του Χριστού και η έννοια του Θεού στο έργο του ήταν  το αντικείμενο της έρευνας και προβληματισμού των μαθητών της ομάδας της κυρίας Κλιάρη .

Σε μια όμορφη εκδήλωση  που πραγματοποιήθηκε στις 27-02-2015  παρουσιάστηκαν από μαθητές του σχολείου μας δρώμενα βασισμένα σε διαλόγους από τα έργα «Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά», «Αναφορά στο Γκρέκο», «Ο Φτωχούλης του Θεού», και «Ασκητική» .Στην εκδήλωση παρερευρέθηκε  ο κος Στασσινάκης, πρόεδρος της Διεθνούς Εταιρείας Φίλων Ν. Καζαντζάκη , ο οποίος και απένειμε τιμητική πλακέτα στο 4ο Γυμνάσιο Ρόδου για την πολύχρονη προσφορά του στη διάδοση του έργου και της σκέψης του Νίκου Καζαντζάκη.

Η εκδήλωση ήταν αφιερωμένη στη μνήμη της αξέχαστης μαθήτριας του σχολείου μας Ηρώς Κονδράρου .

Κλιάρη

κλια2