Ηλεκτρονικά παιχνίδια :πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα

ηλε

του Παναγιώτη Ποικιλίδη

Τα τελευταία χρόνια, τα βιντεοπαιχνίδια έχουν εισέλθει για τα καλά στη ζωή μας. Όπως κάθε νόμισμα, όμως, έτσι και αυτά έχουν δυο όψεις: μπορούν να γίνουν φίλοι του μας, μπορούν όμως να γίνουν και εχθροί μας.

Πλεονεκτήματα:

1) Βελτιώνουν τα αντανακλαστικά και την ικανότητα των ατόμων να επικεντρώνονται σε συγκεκριμένους στόχους.

2) Εξασκούν την προσοχή, τη συγκέντρωση και τη μνήμη, ενεργοποιούν τη δημιουργική σκέψη.

3) Ανεβάζουν την αυτοεκτίμηση.

4) Βοηθούν στην κοινωνικοποίηση.

5) Είναι διασκεδαστικά.

6) Υπάρχουν παιχνίδια για όλα τα γούστα και όλες τις ηλικίες.

7) Το διαδίκτυο είναι πάντα διαθέσιμο.

8) Μερικά κάνουν τα παιδιά να παιδαγωγούνται παίζοντας.

Μειονεκτήματα:

1) Μπορεί να αυξήσουν την επιθετικότητα στη συμπεριφορά, τις σκέψεις και τα συναισθήματα και να περιορίσουν τις θετικές κοινωνικές συμπεριφορές.

2) Προκαλούν συναισθηματική παράλυση.

3) Μέσα στο διαδίκτυο υπάρχουν ιοί και χάκερς.

4) Μπορούν να έχουν αρνητικές επιπτώσεις στην όραση.

5) Μπορούν να προκαλέσουν ψυχολογικά προβλήματα και ψυχοσωματικές διαταραχές.

6) Μπορεί να γνωρίσεις παρανοϊκούς ανθρώπους.

7) Αρκετά άτομα χάνουν πολύ προσωπικό χρόνο παίζοντας τα.

8) Εθισμός. Πολλοί ζουν σε έναν ηλεκτρονικό κόσμο και όχι στον πραγματικό.

9) Μερικά παιχνίδια είναι ακατάλληλα για παιδιά.

10) Το διαδίκτυο έχει πολλές παγίδες.

Συμπέρασμα:

Όπως βλέπουμε τα μειονεκτήματα υπερτερούν(πράγμα δυσάρεστο για εμας τους λάτρες των games ☹).Αυτό όμως δεν συμαίνει οτι είναι κακώ να παίζουμε βιντεοπαιχνίδια.Μπορούμε να παίζουμε βιντεοπαιχνίδια αλλά να μην το παρακάνουμε.’Οπως είπε και ο Σωκράτης:<<Παν μέτρον άριστον>>.(Έλα τώρα που θα παρατούσα το wwe 2k 2016 που μόλις το αγόρασα!!!Εεε τι να κάνουμε μετά από μια μέρα στο σχολείο πρέπει να παίξω ένα match με τον  JOHN CENA!!!!!)