ΜΙΚΡΟΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΟΙΗΜΑΤΑ

Μέσα από τέσσερις θεματικές περιοχές, οι οποίες όμως εμπεριέχουν επιμέρους θέματα, στοχεύουμε να καλλιεργήσουμε τις γνώσεις, τις στάσεις και τις δεξιότητες που η διαδικασία συγγραφής ποιήματος προαπαιτεί. Στις ειδικές οδηγίες ανά ενότητα αναφέρονται αναλυτικότερα τα επιμέρους θέματα, οι επιπλέον πηγές στις οποίες μπορεί να ανατρέξει, η διδακτική προσέγγιση, ιδέες για την αξιοποίηση του υλικού και οι διαθεματικές προεκτάσεις.

1. Ζω με άλλους ανθρώπους  (συναισθήματα όπως προκύπτουν μέσα από φιλία, οικογένεια, συμμαθητές, ομάδες, ξένους, διαπολιτισμικότητα, φαντασία, επικοινωνία)
  2. Παιδί και περιβάλλον (κοινωνικός προβληματισμός, περιβαλλοντική συνείδηση, φύση, ευαισθησία
  3. Οι περιπέτειες της ποίησης (μια εκδρομή στα διάφορα ρεύματα και είδη της ποίησης με παράλληλη διαδρομή και στις άλλες τέχνες, ελληνική και ξένη ποίηση, μελοποιημένη ποίηση, αντιμετώπιση της ποίησης ως κοινωνικό φαινόμενο)
  4. Δημιουργώ τα δικά μου ποιήματα

Πρόκειται για ένα αξιόλογο λογισμικό, εύκολο στη χρήση και την εγκατάσταση. Σε περίπτωση που πάρετε το μήνυμα λάθους «Director player error» το πιο πιθανό είναι πως το έχετε εγκαταστήσει σε μια μεγάλη διαδρομή φακέλων. Μετακινήστε το πιο κοντά στο σκληρό δίσκο και θα τρέξει.