Το θεατρικό μας έργο

Εικόνα2

Το θεατρικό μας έργο με πολλές παραλλαγές και δρώμενα με διαλόγους που πρόσθεσαν ή συμπλήρωσαν οι συμμετέχοντες μαθητές ,βασίζεται στο “Τότε εγώ… τώρα αυτός” των συναδέλφων Μέλπας Μαυριδή και  Σπύρου Παπασιδέρη του 7ου Γυμνασίου Ρόδου: Κεντρικό θέμα  είναι οι πρόσφυγες, οι μετανάστες. Η επιλογή του θέματος καθορίστηκε από τις ανησυχίες και τον προβληματισμό το δικό μας και των παιδιών. Αξιοποιώντας κάθε είδους πηγές, αναδεικνύεται η διαχρονικότητα του προβλήματος και η στενή συνάφειά του με την ελληνική ιστορία. Προέκυψε έτσι ένα θεατρικό παραμύθι, του οποίου το νήμα ξετυλίγεται από την αρχαία Τροία, περνά από τη Μικρά Ασία του ΄22 και τη μεταπολεμική Ελλάδα, για να καταλήξει στη σύγχρονη Ελλάδα. Αυτό που συνδέει τα πρόσωπα του έργου, παρόλο που κινούνται σε διαφορετικές εποχές και τόπους, είναι η κοινή τους μοίρα : ξεριζωμένοι, ξένοι, μόνοι… Το έργο είναι αποτέλεσμα της δημιουργικότητας και της φαντασίας των παιδιών και προέκυψε μέσα από θεατρικά παιχνίδια και αυτοσχεδιασμούς που βασίστηκαν στα παρακάτω κείμενα :

• • Ευριπίδη, Τρωάδες
  • • Δ. Σωτηρίου, Ματωμένα χώματα
  • • Μαρτυρίες προσφύγων του ’22 από αφιέρωμα της Καθημερινής
  • • Ν. Θέμελη, Αναλαμπή
  • • Θ. Βαλτινού, Στοιχεία για τη δεκαετία του ‘60
  • • Γ. Σκούρτη, Ο Μετανάστης
  • • Μ. Ρέππα – Θ. Παπαθανασίου, Ο Έβρος απέναντι
  • • Ανθογαλίδου Θ., Καρακατσάνη Π., Παπανικολάου Ελ. , Μετανάστες Πόντιοι από τη Ρωσία: Ιστορίες ζωής