O Ολυμπιακός ξαναμπαίνει στο παιχνίδι!

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Αναντολού Εφές με 89-82 και κατέκτησε το πολυπόθητο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν σημάδια κούρασης, αλλά με τον Βασίλη Σπανούλη να βάζει 17 πόντους  τα πάντα έγιναν ευκολότερα.Η άμυνα της τουρκικής ομάδας ήταν αφύλακτη και με πόντους των Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-0.Στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε προς το χειρότερο η αμυντική εικόνα του Ολυμπιακού κι έτσι η Εφές με πρωταγωνιστές τους Στίματς και Μπράουν σκόραρε πολύ εύκολα.Η Εφές μπήκε το ίδιο δυνατά στην τρίτη περίοδο και με τρία συνεχόμενα καλάθια από τον Ντάνστον μείωσε σε 53-51 αλλά η χαρά της κράτησε μόλις ένα λεπτό αφού με δύο ασίστ και δύο καλάθια από τα χέρια του αρχηγού του Ολυμπιακού η διαφορά ανέβηκε.Οι Πειραιώτες χωρίς τον Σπανούλη στο παρκέ δυσκολεύονταν αρκετά στο να βρουν σκορ με αποτέλεσμα η Εφές να τρέξει, να πετύχει εύκολα καλάθια και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης Οι Τούρκοι δεν άφηναν τον αντίπαλό τους να ξεφύγει μένοντας κοντά στο σκορ και με βολές του Σίμον έγινε το 85-82, όμως ο Σπανούλης «καθάρισε» ξανά για την ομάδα του με εύστοχο τρίποντο.