Η εφημερίδα μας βραβεύτηκε!

IMG_20170505_124759

Η επιθυμία μας να αφήσουμε ένα αξιόλογο έργο συνεχίζοντας με ζήλο μια προσπάθεια που αποτελεί θεσμό του σχολείου μας,  αφού σχεδόν ολοκληρώνεται η 4η χρονιά έκδοσης της σχολικής  εφημερίδας, σε συνδυασμό με τη δίψα για μάθηση και συνεργασία μας οδήγησαν στο αποκορύφωμα αυτής της δημοσιογραφικής προσπάθειας, την βράβευση του «Τύπος & υπογραμμός» ως την καλύτερη ηλεκτρονική εφημερίδα Λυκείου!

Στον 4ο Διαγωνισμό Μαθητικής Εφημερίδας  που διοργάνωσε το δημοσιογραφικό συγκρότημα «Μακεδονία» σε συνεργασία με την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας συμμετείχαν περίπου 600 μαθητές από Γυμνάσια και Λύκεια νομών της κεντρικής Μακεδονίας. Η βράβευση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 5/5/2017 στο Βελλίδειο συνεδριακό κέντρο Θεσ/νίκης και οι δουλειές όλων των σχολείων που παρουσιάστηκαν ήταν εξαιρετικές. Επιπλέον, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από εκπροσώπους εθελοντικών ομάδων της πόλης, όπως ο Ερυθρός Σταυρός και ο φιλανθρωπικός οργανισμός Make a Wish Ελλάδος, για τις δράσεις τους καθώς και τη σημασία του εθελοντισμού. IMG_20170505_131320

Η βράβευση αυτή είναι για την ομάδα μας η δικαίωση μιας επίμονης προσπάθειας, που την στήριξαν περισσότεροι από 70 μαθητές τα τελευταία 4 χρόνια έκδοσής της και όπως υποδηλώνει και ο τίτλος μας η υπευθυνότητα, η συνέπεια και η δημιουργικότητα των μαθητών όταν αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες με ενθουσιασμό και αίσθημα ευθύνης και συνεργασίας τελικά επιβραβέβονται! Ταυτόχρονα, αυτή η διάκριση πέρα από τη χαρά και την ικανοποίηση που μας προσφέρει, μας δίνει κίνητρο για να συνεχίσουμε να βάζουμε στόχους, να αντιμετωπίζουμε τις προκλήσεις με θάρρος και επιμονή αλλά κυρίως να μη σταματήσουμε να απολαμβάνουμε τις εμπειρίες που μας προφέρονται και να ονειρευόμαστε έναν κόσμο όπου οι καλές ειδήσεις θα είναι πρωτοσέλιδο!

Η συντακτική ομάδα του Α2

με την υποστήριξη της υπεύθυνης καθηγήτριας

Καρασούλη Ασπασίας

Τα συναισθήματα