Δράσεις και Διαδρομές στο ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπ/σης Ευόσμου

ΛΥΚΕΙΟ

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 20 Μαΐου 2014 ημερίδα παρουσίασης όλων συνολικά των 24 καινοτόμων DSC04868 δράσεων και των ερευνητικών εργασιών που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας κατά την σχολική χρονιά 2013-2014 και την οποία διοργάνωσαν με πολύ εντυπωσιακό σχεδιασμό και υλοποίησαν οι συνάδελφοι και οι μαθητές στο χώρο του σχολείου.  Παρόντες στην ημερίδα ήταν γονείς και απόφοιτοι μαθητές καθώς επίσης μας τίμησε με την παρουσία της η καθηγήτρια της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ. κ.Ζωή Παπαναούμ, με την οποία εκτενώς συνεργαζόμαστε στο πλαίσιο Δράσεων της Εκπαίδευσης Αλλοδαπών & Παλιννοστούντων Μαθητών. Σύντομα υλικό από τις παρουσιάσεις των προγραμμάτων θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου. Από την καταγραφή των εντυπώσεων πάντως συμπεραίνουμε πως οι μαθητές κινητοποιούνται όταν αναλαμβάνουν δημιουργικές πρωτοβουλίες και κυρίως  όταν προβάλλουν τις εργασίες τους στους υπόλοιπους συμμαθητές τους. Συνεργασία, Οργάνωση, Ενθουσιασμός και Δημιουργικότητα ήταν οι λέξεις κλειδιά αυτής της επιτυχημένης προσπάθειας. Άραγε θα μπορούσε μια τέτοια παρουσίαση να αποτελέσει έμπνευση για μεγαλύτερη εμπλοκή μαθητών και για ακόμη περισσότερες δημιουργικές και ενδιαφέρουσες δράσεις στο μέλλον;  Η απάντηση θα φανεί άμεσα, σίγουρα όμως η αρχή είναι το ήμισυ του παντός.