Πράσινα fm II & Ραδιοφωνικές Διαδρομές στο χθες και στο σήμερα

unnamed (1)

Στα πλαίσια της ερευνητικής εργασίας «» το τμήμα Α1 καθώς και η ομάδα μαθητών του προγράμματος ‘Πράσινα fm II’ πραγματοποίησαν  εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο ραδιοφωνίας το οποίο  βρίσκεται στην Νότια πύλη της Έκθεσης (ΔΕΘ).

unnamed

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν και είδαν από κοντά  μια σειρά από μηχανήματα που χρησιμοποιήθηκαν από τα ραδιοφωνικά στούντιο στο πέρασμα των χρόνων.

Την επίσκεψη τίμησε με την παρουσία της η κ.Μιχελάκη, υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης .

Επιπλέον πραγματοποίησαν τη δική τους Ραδιοφωνική εκπομπή στον ραδιοφωνικό σταθμό fm100,6.

radio1Η εκπομπή ήταν αφιερωμένη στα Χριστούγεννα. H θεματολογία της αναφερόταν στο στολισμό του Χριστουγεννιάτικου δέντρου με ανακυκλώσιμα υλικά και καθώς και στη σωστή διατροφή των νέων την περίοδο των εορτών. Η  μουσική επιμέλεια των μαθητών αφορούσε επίσης Χριστουγεννιάτικες επιλογές, διαχρονικές και μοντέρνες.

Υπεύθυνες καθηγήτριες : Νένου Χρυσούλα & Μητσοπούλου Αφροδίτη