Young Power-AIESEC

AIESEC

11045303_793452914042105_251094302673291979_oΓια περίπου 6 εβδομάδες, στο χρονικό διάστημα Ιανουαρίου- Φεβρουαρίου 2015 το ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου  συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Young Power το οποίο αποτελεί μια από τις πρωτοβουλίες του διεθνούς φοιτητικού οργανισμού AIESEC Ελλάδος.  Το πρόγραμμα αυτό έδωσε στους μαθητές την ευκαιρία, εξασκώντας την αγγλική γλώσσα και μέσα από τη γνωριμία τους με την ιστορία και τον πολιτισμό της Βραζιλίας και της Ουκρανίας, φιλοξενώντας δυο φοιτήτριες, την Yasmin και τη Valeria, να αναπτύξουν διαπολιτισμική συνείδηση (cultural awareness).   Στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών και με την υποστήριξη των καθηγητριών Νένου Χρύσας & Καρασούλη Άσπας πραγματοποιούνταν δράσεις πολιτιστικού περιεχομένου μέσα από τις οποίες οι μαθητές απέκτησαν πρακτικές και χρήσιμες δεξιότητες τόσο για την επαγγελματική όσο για την προσωπική τους πορεία.

Παράλληλα, στο πρόγραμμα αυτό οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα ως νέοι πολίτες να γνωρίσουν και να συνεισφέρουν με λύσεις στα καίρια προβλήματα της Ελλάδας, όπως αυτό της εκπαίδευσης μέσω της καθοδήγησης των ασκουμένων.UKRAINE

Τα σχολεία που συμμετέχουν έχουν τη δυνατότητα να δημιουργήσουν ένα περιβάλλον επιπλέον εξέλιξης στη μόρφωση και παιδεία των μαθητών τους δημιουργώντας μια σταθερή βάση στην επιμόρφωση και την ανάπτυξη γνώσεων και ικανοτήτων πέρα από τον κύκλο μαθημάτων, παρέχοντας παράλληλα μια εμπειρία ανάπτυξης στους ασκούμενους.

Έννοιες όπως: Cultural Understanding, Being a Global citizen, Career Development and Young Leadership έδωσαν έμπνευση για το πως μπορούμε να αλλάξουμε τον κόσμο μέσα από συνεργατικές δράσεις και πρωτοβουλίες νέων. Περισσότερες πληροφορίες για την AIESEC στο www.aiesec.gr

Screenshot - 19_2_2015 , 6_47_55 u03BCu03BC

Τα συναισθήματα των μαθητών αποτυπώνονται  παρακάτω:

wordle