ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ…

48_diversity_equality_177x

Με αφορμή το πρόγραμμα Υoung Power της AIESEC στο οποίο συμμετείχε το σχολείο μας, ασχοληθήκαμε με τις διάφορες μορφές της διαφορετικότητας μεταξύ των ανθρώπων. Σύμφωνα με την Αφροαμερικανίδα συγγραφέα Maya Aggelou, «Θα πρέπει να ξέρουμε όλοι ότι η διαφορετικότητα κεντάει ένα πλούσιο χαλί, και πρέπει να καταλάβουμε πως όλοι οι κόμποι του χαλιού έχουν ισότιμη αξία, ανεξάρτητα από το χρώμα τους».

Στις 21 Μαρτίου γιορτάζεται η παγκόσμια μέρα κατά του ρατσισμού και των διακρίσεων.

Τι είναι, τελικά, το διαφορετικό; Έχει θετική ή αρνητική σημασία; Πολλοί έχουν επικριτική στάση απέναντι στη διαφορετικότητα. Ίσως όμως αυτό είναι που μας ενώνει; Η διαφορετικότητα είναι προσόν και όχι μειονέκτημα, έχει τη δική της γοητεία, άποψη και στυλ. Ας θέσουμε το εξής ερώτημα… «Ο κόσμος θα ήταν πιο ιδιαίτερος αν ήμασταν όλοι ίδιοι ή όλοι ξεχωριστοί;».

Η απάντηση μπορεί και να βρίσκεται στο παρακάτω βίντεο το οποίο επιμελήθηκαν οι μαθήτριες  του τμήματος Α2 Αναστασία, Θεοδώρα, Ιωάννα, Ευγενία και Άννα.