«Χίλιες και μια …» εικόνες από την Ιορδανία

petra_jordan

Είναι υπέροχο να γνωρίζεις νέους τόπους , μακρινούς και ίσως και πολύ ξεχωριστούς. Αυτή την ευκαιρία είχαν οι μαθητές της Β Λυκείου του σχολείου μας που την Παρασκευή 4/ 12/2015 συμμετείχαν στην εκδήλωση- παρουσίαση της Ιορδανίας η οποία πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου με καλεσμένη την Επίτιμο Πρόξενο της Ιορδανίας στη Θεσσαλονίκη, κ. Δέσποινα Μαντά. Με αφορμή το μάθημα της Ερευνητικής Εργασίας «Participating in MUN» με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Καρασούλη Ασπασία, αποφασίσαμε να εκπροσωπήσουμε στο μαθητικό συνέδριο προσομοίωσης των εργασιών του ΟΗΕ , που θα διεξαγχθεί τον προσεχή Μάρτιο στις εγκαταστάσεις του Αριστοτελείου Κολεγίου, την χώρα της Ιορδανίας.

Η  ποικιλία της Ιορδανίας, με το μοναδικό συνδυασμό του μοντέρνου και της παράδοσης αποτελεί πρόκληση για μας ώστε να τη γνωρίσουμε καλύτερα. Η Ιορδανία έχει αδιαμφισβήτητα χτιστεί πάνω στην ιστορία της καθώς έχει υπάρξει ο τόπος για μερικούς από τους πρώτους οικισμούς της ανθρωπότητας και επίσης για θησαυρούς του παρελθόντος των σπουδαιότερων αρχαίων πολιτισμών, που τα μνημεία τους μπορούμε να θαυμάσουμε ακόμη και σήμερα. Επιπλέον, η γεωγραφική της θέση έχει παίξει σημαντικό ρόλο διαμεσολαβητή της σταθερότητας σε μια διαταραγμένη περιοχή, ενώνοντας ανατολή και δύση, βορρά και νότο.

Γνωρίζοντας άλλους πολιτισμούς, χτίζουμε γέφυρες επικοινωνίας και καταρρίπτουμε στερεότυπα και προκαταλήψεις.

Το ταξίδι μας στην Ανατολή μόλις ξεκίνησε…