Είναι ο αθλητισμός μόνο γιορτή;

Έννοιες συνυφασμένες με το αθλητισμό δεν είναι μόνο η χαρά, η εκτόνωση, η υγεία και τα μεγάλα ονόματα αθλητών που έχουν αποτελέσει πρότυπα ευγενούς άμιλλας και υψηλών στόχων. Συχνά οι πολύ υψηλές επιδόσεις και τα παγκόσμια ρεκόρ κρύβουν κινδύνους. Ένας από αυτούς είναι το γνωστό σε όλους μας “ντόπινγκ” που επισκιάζει κάθε λαμπρή γιορτή όπως είναι οι Ολυμπιακοί αγώνες προκαλώντας θλίψη αλλά όχι έκπληξη.

“Ντόπινγκ” ορίζεται ως η χορήγηση απαγορευμένης ουσίας η όποια δεν βρίσκεται φυσιολογικά στο σώμα

και χρησιμοποιείται σε αντικανονικές ποσότητες με

αποτέλεσμα την αύξηση της αποδοτικότητας του ατόμου με αθέμιτο τρόπου κατά την διάρκεια ενός αγώνα.

Το Ντόπινγκ συνήθως χρησιμοποιείται από αθλητές οι

οποίοι ασχολούνται με τον πρωταθλητισμό.

Το φαινόμενο αυτό γίνεται ολοένα και συχνότερο στις μέρες μας και για αυτό οι έλεγχοι Ντόπινγκ αυξάνονται

ετησίως.                                                                  Συνέπειες:

Όσο και αν εξελίσσεται επιστημονικά η         φαρμακοβιομηχανία, οι επιπτώσεις που προκαλεί η      χρήση αναβολικών ουσιών στον ανθρώπινο οργανισμό παραμένουν από τραγικές έως θανατηφόρες.«Δεν  μιλάμε για απλά παράπονα και ενοχλήσεις που μπορούν    να θεραπευτούν με μια εγχείριση. Μιλάμε για καρκίνο,  καρδιοπάθειες και κίρρωση του ήπατος», λέει ο Μπίργκιτ  Μπέσε,πρώην αθλητής της σφαιροβολίας ο οποίος   έκανε χρήση αναβολικών από την ηλικία των 11 ετών.

ΓΝΩΣΤΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ

Ο Παναγιωτης Χριστοπουλος μας πληροφορει…..

Με τον αποκλεισμό του Δημήτρη Χονδροκούκη από τους Ολυμπιακούς Αγώνες λόγω χρήσης απαγορευμένης ουσίας, ο αριθμός των αθλητών που πιάστηκαν ντοπαρισμενοι πριν καν φτάσουν στο Λονδίνο ανέβηκε στους 108! Βέβαια, οι πιο διαβόητες ιστορίες ντόπινγκ στις Ολυμπιάδες είναι αυτές που συμβαίνουν κατά την διάρκεια των αγώνων και όχι αυτές που προλαβαίνουν οι αρχές. Χρυσά ολυμπιακά μετάλλια που έχουν αλλάξει κατόχους, ιστορίες κυνηγητού, εντάσεις, κλάματα και άλλα πολλά έχουν σημαδέψει την πορεία των αγώνων που δείχνουν να μην μπορούν να απαλλαγούν από το άγος του ντόπινγκ.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΘΛΗΤΩΝ

1972, Μόναχο: Ρικ ΝτεΜοντ, ΗΠΑ (Κολύμβηση)

1984, Λος Άντζελες: Άννα Βερούλη, Ελλάδα (Στίβος)

1988, Σεούλ: Μπεν Τζόνσον, Καναδάς (Στίβος)

2000, Σίδνεϊ: Μάριον Τζόουνς, ΗΠΑ (Στίβος)

2004, Αθήνα: Κώστας Κεντέρης και Κατερίνα Θάνου, Ελλάδα (Στίβος)

2004, Αθήνα: Αντριάν Άνους και Ρόμπερτα Φάζεκας, Ουγγαρία (Στίβος)

2004, Αθήνα: Ιρίνα Κορζανένκο, Ρωσία (Στίβος)

2008, Πεκίνο: Φανή Χαλκιά, Ελλάδα (Στίβος)

2008, Πεκίνο: Νταβίντε Ρεμπελίν, Ιταλία (Ποδηλασία Δρόμου)

2008, Πεκίνο: Ρασίντ Ραμζί, Μπαχρέιν (Στίβος)

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΥΜΒΑΝΤΑ

ΣΟΚ στον παγκόσμιο αθλητισμό: Ο Μπολτ χάνει λόγω ντόπινγκ το χρυσό στη σκυταλοδρομία του Πεκίνου.

Θετικός σε έλεγχο ντόπινγκ βρέθηκε ένας εκ των τεσσάρων συναθλητών του Γιουσέιν Μπολτ στη σκυταλοδρομία των Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου.

Ο Τζαμαϊκανός σπρίντερ θα είναι πια κάτοχος 8 ολυμπιακών μεταλλίων καθώς η ΔΟΕ ανακοίνωσε ότι χάνει το χρυσό από τη σκυτάλη 4Χ100μ.

Η απόφαση της ΔΟΕ καθυστέρησε αρκετούς μήνες καθώς υπήρξε διχογνωμία όμως στην τελική απόφαση υπερίσχυσε η άποψη ότι ο Νέστα Κάρτερ πρέπει να τιμωρηθεί και έτσι θα πρέπει να επιστρέψει και ο Μπολτ το χρυσό μετάλλιο.

Ας ελπίσουμε οι αθλητές να καταλάβουν ότι ο αθλητισμός είναι μια γιορτή και πρέπει να αντιμετωπίζεται με άμιλλα

ΠΗΓΕΣ

newsbomb.gr