Logic Games

Logic Game ή γρίφοι; Τι είναι όλα αυτά που προσελκύουν τους έφηβους;

Την Κυριακή 19 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε  στο Πειραματικό Διαπολιτισμικό Γενικό Λύκειο Ευόσμου , ένα παιχνίδι λογικής. Τα σχολεία που διοργάνωσαν αυτό το πρόγραμμα ήταν το 1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης «Μανώλης Ανδρόνικος» και το δικό μας (Πειραματικό Διαπολιτισμικό Γενικό Λύκειο Ευόσμου). Αρκετά σχολεία έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό. Κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού (Logic Game) η εθελοντική ομάδα του σχολείου μας, η οποία αποτελούνταν από περίπου 30 μαθητές από όλες τις τάξεις, βοήθησε στην οργάνωση και στην επιμέλειά του. Η ομάδα του εθελοντισμού χωρίστηκε σε IMG_7096μικρότερες ομάδες. Κατόπιν, κάθε ομάδα εθελοντών επιτηρούσε και συντόνιζε τις ομάδες των παιδιών στις επτά αίθουσες  όπου προσπαθούσαν να λύσουν τους γρίφους. Στο τέλος κάθε γύρου οι εθελοντές υπολόγιζαν την βαθμολογία και ανάλογα τους πόντους που συγκέντρωναν από κάθε γρίφο περνούσαν στον επόμενο γύρο. Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν οι 3 πρώτοι γύροι και τέλος ο τελικός του παιχνιδιού έγινε στο 1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης «Μανώλης Ανδρόνικος». Τα παιδιά που συμμετείχαν ήρθαν πιο κοντά μεταξύ τους και έμαθαν να δουλεύουν ομαδικά. Όλα τα παιδιά απέκτησαν μια ευχάριστη εμπειρία που θα τους μείνει αξέχαστη!