ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ!!!

Τα τελευταία χρόνια ο ελληνικός αθλητισμός έχει απογειωθεί. Η ελληνική Ολυμπιακή αποστολή είναι πάρα πολύ δυνατή. Πραγματοποίησε μαγικούς Ολυμπιακούς αγώνες γιατί κατέκτησε 6 μετάλλια εκ των οποίων τα 3 είναι χρυσά! Συμμετείχαν 206 χώρες και η Ελλάδα κατέκτησε την 26η θέση!Sport Pictograms

…Ας δούμε αναλυτικά όμως ποιοι από την ελληνική αποστολή αποκορύφωσαν τη χώρα μας βαθμολογικά:

* Η Άννα Κορακάκη, χρυσό και χάλκινο στην σκοποβολή.

* Ο Λευτέρης Πετρούνιας, χρυσό στους κρίκους.

* Η Κατερίνα Στεφανίδη, χρυσό στο άλμα επί κοντώ.

* Ο Σπύρος Γιαννιώτης, ασημένιο στα 10 χιλ. ανοιχτής θαλάσσης.

* Ο Παναγιώτης Μάντης και ο Παύλος Καγιάλης, χάλκινο στα 4.70 (ιστιοπλοΐα).

…Οι κατακτήσεις μεταλλίων δε σταμάτησαν όμως εκεί:

* Η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε και το Παγκόσμιο και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και αναδείχθηκε ως η καλύτερη αθλήτρια στίβου σε όλο τον κόσμο!!

* Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε και αυτός επιπλέον το 2017 χρυσό παγκόσμιο κύπελλο στην ενόργανη ανδρών και χρυσό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής. Όμως υπάρχει και ένας σωρός χρυσών μεταλλίων των προηγούμενων χρόνων.

* Επίσης ο Μάντης και ο Καγιάλης κατέκτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο ιστιοπλοΐας.

Εύχομαι να συνεχιστούν οι επιτυχίες τους και να κάνουν συνεχώς περήφανη τη χώρα μας.