Βαριέμαι... - 2ο τεύχος - Ιούνιος 2018

Ημερίδα σεισμολογίας στο Γυμνάσιο Κανήθου

Οι μαθητές του Γυμνασίου Κανήθου είχαν τη μοναδική ευκαιρία να μυηθούν στα μυστικά της σεισμολογίας κατά τη διάρκεια εκδήλωσης που διοργάνωσε η Διεύθυνση του σχολείου σε συνεργασία με το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών. ....

Volunteers-800px

Εθελοντικές Δράσεις των μαθητών μας

Οι  «Ομάδες  Εθελοντικής Δράσης» του Γυμνασίου Κανήθου στο πλαίσιο της «Εβδομάδας Εθελοντισμού» φρόντισαν για άλλη μια φορά να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο σχολείο μας. Ανέλαβαν και υλοποίησαν μια σειρά από ενέργειες με  τις ….

glass

Χούλιγκαν καταστρέφουν το σχολείο. Τι γυρεύουν εδώ;

Τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερες βίαιες επιθέσεις γίνονται στην κοινωνία μας. Ποιος είναι όμως ο λόγος αυτός που κάνει τους ανθρώπους απόμακρους και επιθετικούς ,τι πρέπει να κάνουμε εμείς για αυτό; Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι ….

using_mobile

Υπάρχουν κανόνες συμπεριφοράς για τη χρήση του κινητού τηλεφώνου; (Metiquette = Μobile Etiquette)

Πριν από μερικά χρόνια ούτε που περνούσε από το μυαλό μας ότι θα παίρναμε το τηλέφωνό μας στις διακοπές, στο εστιατόριο, στη βόλτα, στη δουλειά, στο αυτοκίνητο. Σήμερα πολλοί από εμάς (ειδικά όταν το επάγγελμά ….