«Διατροφή και ποιότητα ζωής» των Γκίνη Β., Καλυβιώτη Ε., Καψάλη Μ., Κοντολάτη Κ., Κωτσόγιαννη Α.

eat-right

Στην διάρκεια υλοποίησης της θεματικής εβδομάδας (22−26/5/2017) οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α2 επεξεργαστήκαμε το ερώτημα «Διατροφικές συνήθειες και επιλογές: Τρέφομαι ή διατρέφομαι;».

Με εξοπλισμό: γεωμετρικά όργανα, διάθεση για συνεργασία, δημιουργικότητα και ευελιξία, διαμορφώσαμε δυο ερωτηματολόγια, επεξεργαστήκαμε αριθμητικά δεδομένα και διατυπώσαμε συμπεράσματα σχετικά με τις διατροφικές συνήθειες των συμμαθητών μας, υπό την επίβλεψη των καθηγητών στα μαθήματα της Βιολογίας (κ. Πανδή), των Μαθηματικών (κ. Κοντοπίδη) και της Νεοελληνικής Γλώσσας (κ.κ. Γκενάκου και Κουρκουλέα).

Την Παρασκευή, 23 Ιουνίου 2017, παρουσιάσαμε τα αποτελέσματά μας στο Κολλέγιο Αθηνών−Κολλέγιο Ψυχικού στο πλαίσιο της Δράσης της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας «ΣΗμερινός ΜΑθητής−Αυριανός Ενεργός Πολίτης» (ΣΗ.ΜΑ. Α.Ε.Π.). Ευχαριστούμε θερμά την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής και Διατροφολόγο κ. Καλλιώρα Αίγλη η οποία συνέβαλε στην προετοιμασία της παρουσίασής μας.

μαθητική-εργασία-2μαθητική-εργασία-1

Παρακάτω παρουσιάζεται η διαδικασία που ακολούθησαν οι μαθητές/τριες για να ολοκληρώσουν συνεργατικά την εργασία τους:

Διαθεματική Δραστηριότητα: Διατροφή και Ποιότητα Ζωής