Έκθεση ζωγραφικής και χαρακτικής στο 1ο Γυμνάσιο Ευόσμου!

Photo0129

Ο μεγάλος Ισπανός ζωγράφος Πάμπλο Πικάσο είχε πει : «Κάθε παιδί είναι καλλιτέχνης. Το δύσκολο είναι να παραμείνει μεγαλώνοντας». Πράγματι, πολλοί μαθητές του σχολείου μας απέδειξαν ότι έχουν ταλέντο… και  δημιουργίες  τους εκτέθηκαν στον χώρο του σχολείου, δημιουργώντας μια ατμόσφαιρα καλλιτεχνική…

Photo0130

Photo0131

Οι μαθητές δημιουργούσαν καθ΄ όλη τη διάρκεια της χρονιάς υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Καλλιτεχνικών, κ. Κορδάτου Αθηνάς. Τα έργα ζωγραφικής τους φιλοτεχνήθηκαν με διάφορες τεχνικές : Σχέδιο εκ του φυσικού, Συνθέσεις με γεωμετρικά σχήματα, Συνθέσεις με πέντε  διαφορετικά μοτίβα, Συνθέσεις με το αρχικό γράμμα του ονόματός των μαθητών, Ασπρόμαυρες Φόρμες και Γραμμογραφία, Τονικά χρώματα, Βασικά Συμπληρωματικά Χρώματα, Ζευγάρια Αντίθετων Χρωμάτων, Εικαστική Έκφραση μέσα από την κίνηση  των γραμμών, Αντιγραφή Έργων Μεγάλων Ζωγράφων : τα παιδιά αντιγράφουν Πικάσο και Καντίνσκι. Η έκθεση περιλάμβανε και έργα Χαρακτικής.

Photo0132

Συγχαρητήρια στους ταλαντούχους μαθητές  του σχολείου μας!

Από την ομάδα σύνταξης