Εφηβεία και κάπνισμα

KAPNISMA_SXOLEIO_titlos

Έτσι,οιέφηβοι καπνίζουν κρυφά τόσο από τους γονείς τους  όσο και από τους δασκάλους τους, καθώς το κάπνισμα απαγορεύεται αυστηρά στον χώρο του σχολείου. Ωστόσο, οι μικροί καπνιστές βρίσκουν μέρη, για «να κάνουν το τσιγάρο τους»· καπνίζουν στις τουαλέτες, σε απόμερα σημεία της αυλής του σχολείου, πίσω από αίθουσες, για να είναι αθέατοι από τους εφημερεύοντες δασκάλους, έχοντας πάντοτε και τους τσιλιαδόρους  συμμαθητές τους που τους διευκολύνουν, για να μη γίνουν αντιληπτοί και τιμωρηθούν. Ακόμη, οι έφηβοι καπνιστές συγκεντρώνονται τις βραδινές ώρες κυρίως στις αυλές σχολείων, σε παλιά εγκαταλελειμμένα – ακατοίκητα σπίτια, σε απόμερα πάρκα,για να καπνίσουν.

Ποια είναι όμως τα αίτια εξαιτίας των οποίων πολλά παιδιά από την τρυφερή ηλικία των 13 περίπου ετών ξεκινούν το κάπνισμα; Αίτια του καπνίσματος σε αυτήν την ηλικία είναι ο μιμητισμός,  η περιέργεια, η «μαγκιά», οι παρέες συνομήλικων, οι γονείς καπνιστές, το άγχος, η ανάγκη φυγής από την πραγματικότητα, η επιθυμία για γρήγορη ενηλικίωση.

kapnisma

Οι επιπτώσεις όμως του καπνίσματος είναι βλαβερές για τον ανθρώπινο οργανισμό και κατά συνέπεια μπορεί να είναι ακόμα και θανατηφόρες. Οι πιο σημαντικές συνέπειες του καπνίσματος είναι:

• Καρκίνος του πνεύμονα, της στοματικής κοιλότητας, του λάρυγγα, του οισοφάγου, της ουροδόχου κύστης
  • Καρδιακές παθήσεις
  • Εμφύσημα

Λιγότερο επικίνδυνες (αλλά πιο συχνά εμφανιζόμενες) συνέπειες του καπνίσματος είναι:

• Διατάραξη της όρασης
  • Φαρυγγίτιδα
  • Αλλοίωση της γεύσης, της ακοής και της όσφρησης
  • Μείωση της αντοχής
  • Τρεμούλιασμα των άκρων
  • Ίλιγγος