Παρατηρώντας το αστικό περιβάλλον μου

P1000411

Με παρατηρήσεις για το αστικό περιβάλλον του δήμου μας συνδυάστηκε το δυναμικό βάδισμα που πραγματοποίησαν οι μαθητές των τμημάτων Β2 και Β3 στον παράδρομο της περιφερειακής οδού (Αντώνη Τρίτση) την Τρίτη 8 Δεκεμβρίου και οι μαθητές του Β5 στην παραλιακή οδό της Θεσσαλονίκης την Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου.

Οι …εξορμήσεις έγιναν στο πλαίσιο του μαθήματος Βιωματικών Δράσεων με αντικείμενο «Φύση και Άσκηση» υπό την εποπτεία των εκπαιδευτικών Πέτσα Αναστασίας και Καρρά Ευθαλίας και τη συνοδεία του Καρόκη Σταύρου.

P1000408

Οι μαθητές κατέγραψαν τις θετικές και αρνητικές τους παρατηρήσεις.  Οι περισσότεροι απογοητεύτηκαν από  τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα σε διαβάσεις πεζών και πάνω σε πεζοδρόμια, που δυσκόλευαν τις μετακινήσεις τους, ενώ παρουσίαζαν την πόλη μας ως μια πόλη βρώμικη με ελάχιστους χώρους πρασίνου.

Εκείνο που άρεσε στους μαθητές ήταν ότι γνώρισαν μέρη της ευρύτερης γειτονιάς τους που δεν ήξεραν, ενώ σχολίασαν τη συμπεριφορά των συμπολιτών τους που συναντούσαν στη βόλτα τους, καθώς άλλοι σχολιάζαν θετικά τη δράση τους αυτή, τους καλημέριζαν και τους μιλούσαν για τη γειτονιά τους, ενώ κάποιοι ήταν εντελώς αρνητικοί απέναντί τους.  Μάλιστα, καταγράφηκε από κάποιον μαθητή και η διαφορά ανάμεσα σε παλιές και νέες γειτονιές με τις πρώτες να είναι πιο καθαρές και όμορφες από τις δεύτερες!