Διαγωνισμός Ποίησης του 19ου Φεστιβάλ Παιδείας του Δήμου μας.

οι συντελεστες

Διαγωνισμός  Ποίησης του 19 ου  Φεστιβάλ Παιδείας του Δήμου μας.

Την Τετάρτη 9 Απριλίου πραγματοποιήθηκε στο Πολιτιστικό  Κέντρο Ευόσμου η απονομή των Βραβείων Ποίησης στους μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων που διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό Ποίησης που προκήρυξε η Αντιδημαρχία Παιδείας και Κοινωνικής Προστασίας του Δήμου μας.   Την Κριτική Επιτροπή αποτελούσαν οι λογοτέχνες Χλόη Κουτσουμπέλη, Γιάννης Τζανής και Μελίτα Τόκα – Καραχάλιου –οι δύο τελευταίοι γνωστοί σε εμάς από τις επισκέψεις τους στο σχολείο μας.

Οι εκδηλώσεις της ημέρας ξεκίνησαν με το Εργαστήριο Ποίησης που έγινε στον χώρο της Δημοτικής Βιβλιοθήκης με την ποιήτρια Μελίτα Τόκα-Καραχάλιου, η οποία παρουσίασε στους μαθητές που συμμετείχαν στο Εργαστήριο το Ιδεόγραμμα και στη συνέχεια οι ίδιοι έκαναν τις δικές τους δοκιμές στη σχηματική ποίηση.

Βλάχου

Η φιλόλογος Βλάχου Παναγιώτα.

Στην τελετή απονομής πρωταγωνίστησε η χορωδία και  ορχήστρα του Γυμνασίου μας, η οποία μάγεψε το κοινό υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Μουσικής Ιορδανίδου Σοφίας.  Χαιρετισμό απηύθυνε η φιλόλογος του σχολείου μας Βλάχου Παναγιώτα, ενώ η μαθήτρια του Γυμνασίου μας Ουζούνη Μάγδα διάβασε το κείμενο «Όταν η αγάπη σε καλεί» του Χαλίλ Γκιμπράν.

Εργαστήριο ποίησης

Εργαστήριο ποίησης.

Η Κριτική Επιτροπή του Διαγωνισμού αποφάσισε ομόφωνα να απονείμει τα Βραβεία και τις άλλες διακρίσεις ως εξής:

Για τα ΓΥΜΝΑΣΙΑ:

Α΄ Βραβείο   στο μαθητή  Ατματζίδη Αλέξανδρο του  2ου Γυμνασίου  Ευόσμου για το ποίημα με τον τίτλο «Θα σ” αγαπώ πάντα».

Β΄ Βραβείο  στη μαθήτρια του Γυμνασίου μας Καρατσομπάνη Γαρυφαλλιά της Α΄ τάξης για το ποίημα με τον τίτλο «Πεταλούδες προσδοκώ».

Γ΄ Βραβείο  στη μαθήτρια  Σιδέρη Θεοδώρα του 5ου Γυμνασίου  Ευόσμου για το ποίημα με τον τίτλο «Αγάπη».

Α΄ Έπαινο στη  μαθήτρια  Ξυνού Μελπομένη του  2ου Γυμνασίου Ευόσμου για το ποίημα με τον τίτλο «Τι είναι η αγάπη».

Β΄ Έπαινο στη μαθήτρια  Γλυνού Μαρία  του  5ου Γυμνασίου  Ευόσμου για το ποίημα με τον τίτλο «Αγάπη, ο ακατάπαυτος χτύπος».

Γ΄ Έπαινο στη δική μας Θεοδωρίδου Αντιγόνη   της Α΄ τάξης για το ποίημα με τον τίτλο «Η αγάπη».

Τέσσερεις Διακρίσεις κατ” αλφαβητική σειρά:

Διάκριση στο μαθητή της Α΄ τάξης του Γυμνασίου μας Αγατσιώτη Κωνσταντίνο για το ποίημα με τον τίτλο « Αγάπη».

Διάκριση    στο  μαθητή   Κατσαβέλη Γεώργιο  του   6ου Γυμνασίου  Ευόσμου για το ποίημα με τον τίτλο «Ο καρπός της ευτυχίας».

Διάκριση   στη μαθήτρια  Παπανικολάου Ελένη του  6ου Γυμνασίου  Ευόσμου για το ποίημα με τον τίτλο «Τι είναι η αγάπη;».

Διάκριση   στη μαθήτρια της Β΄ τάξης του Γυμνασίου μας  Σίμου Ειρήνη του  1ου Γυμνασίου  Ευόσμου για το ποίημα με τον τίτλο «Δίεση 25».

Αλέξανδρος Ατματζίδης,

Αλέξανδρος Ατματζίδης, ο νικητής του Διαγωνισμού Ποίησης για τα Γυμνάσια.

Για τα Λύκεια – ΕΠΑΛ:

Α΄ Βραβείο   στο μαθητή   Σπάρταλη Νίκο  του   2Γενικού Λυκείου  Ελευθερίου Κορδελιού  Ευόσμου για το ποίημα με τον τίτλο « Αγάπη προς τον εαυτό».

Β΄ Βραβείο  στη μαθήτρια    Γάτσου Πασχαλίνα του 2ου  Γενικού Λυκείου Ευόσμου για το ποίημα με τον τίτλο «Μια λέξη ο κόσμος όλος».

Γ΄ Βραβείο  στη μαθήτρια   Παρχαρίδου Κατερίνα του 3ου Γενικού Λυκείου Ευόσμου για το ποίημα με τον τίτλο «Η αγάπη, μονοπάτι προς την τελείωση του είναι σου…».

H ορχήστρα μας

Η ορχήστρα του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου.

ορχήστρα

Η ορχήστρα του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου.

Χορωδία και ορχήστρα επι τω έργω

Χορωδία και ορχήστρα του 1ου Γυμνασίου Ευόσμου επι τω έργω.

Την τελετή έκλεισε η χορωδία μας με το τραγούδι «Σ’ αγαπώ», ενώ ακολούθησαν οι ευχαριστίες των διοργανωτών.

Συγχαρητήρια στους συμμαθητές  μας για τις επιτυχίες τους!

Σάβιακλη Φωτεινή, μαθήτρια του Β5