Περιβαλλοντική εκδρομή στην Κερκίνη

kerkinh 1

Μία ακόμα εμπειρία στη φύση απόλαυσαν οι μαθητές του περιβαλλοντικού προγράμματος «Λίμνες και  ποτάμια: Λαϊκές δοξασίες, μύθοι και παραδόσεις», με υπεύθυνες τις εκπαιδευτικούς  Λιόρα Θ., Παρασκευαΐδου Ε. και Ταουκτσή Δ.

Επισκέφθηκαν τη λίμνη Κερκίνη, όπου την ομάδα περίμεναν μέλη του  «Οικοπεριηγητή».  Οι  υπεύθυνοι αρχικά ενημέρωσαν τους μαθητές για τη  βιοποικιλότητα της περιοχής και στη συνέχεια, αφού φόρεσαν τα σωσίβια, ακολούθησε βαρκάδα στη λίμνη  από έμπειρους οδηγούς, που ταυτόχρονα  ξεναγούσαν τους μαθητές στη γοητεία της λίμνης, των δέντρων, των πουλιών και των ψαριών της.

Τέλος, οδηγήθηκαν σε έναν υπαίθριο ασφαλή χώρο, όπου εκπαιδεύτηκαν στην τοξοβολία, ενώ η επίσκεψη έκλεισε με μια βόλτα  στα κοντινά Πορόια με  το  καταπράσινο   πλατανόδασος  δίπλα στα τρεχούμενα νερά  σε ένα όμορφο ειδυλλιακό περιβάλλον.

κερκινη 2

kerkinh 3