Η σχολική μας γιορτή για το τριήμερο εορταστικών εκδηλώσεων στην πόλη μας

Εικόνα1Την Πέμπτη 25/10/2018 έγινε η σχολική μας γιορτή στην Κατακόμβη του ναού του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.
Στα τέλη του Οκτώβρη η Θεσσαλονίκη γιορτάζει τόσο σε θρησκευτικό όσο και σε εθνικό επίπεδο, καθώς τιμά τον πολιούχο της Άγιο Δημήτριο και γιορτάζει την απελευθέρωσή της από τους Τούρκους το 1912, την επέτειο του «Όχι» αλλά και την απελευθέρωσή της από τα γερμανικά στρατεύματα κατοχής το 1944. Έτσι, σχολική μας γιορτή εστίασε στην ιστορία της πόλης μας, στη φρίκη που βίωσαν οι κάτοικοί τόσο κατά τη μεγάλη περιπέτεια των Βαλκανικών πολέμων όσο και κατά τη δοκιμασία του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου. Στη διάρκεια της γιορτής διαβάστηκαν κείμενα των Θεσσαλονικέων συγγραφέων Ντίνου Χριστιανόπουλου και Γιώργου Ιωάννου, που έζησαν τη φρίκη της Κατοχής στην πόλη μας και με τα κείμενά τους ταξίδεψαν μαθητές, καθηγητές και γονείς στο κλίμα της εποχής, στέλνοντας μηνύματα προς όλες τις κατευθύνσεις. Σε αυτό το ταξίδι συνέβαλαν και η ορχήστρα και η χορωδία του σχολείου μας, καθώς με τις μελωδίες και τα τραγούδια τους μετέφεραν νοερά τους παρισταμένους στη δίνη των πολέμων.
Υπεύθυνες της σχολικής γιορτής ήταν οι φιλόλογοι Πουλτουρτζίδου Χαρίκλεια, Τσαντήλα Λευκοθέα και η καθηγήτρια μουσικής Ιορδανίδου Σοφία.