ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ : ‘Έλα να σου διαβάσω λογοτεχνία’ Η συμμετoχή του 1ου Γυμνάσιου Ευόσμου σε διαγωνισμό εκφραστικής ανάγνωσης του ιδιωτικού κολεγίου Ανατόλια.

ποηση

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ : ‘Έλα να σου διαβάσω λογοτεχνία’

Το 1ο Γυμνάσιο Ευόσμου συμμετείχε για δεύτερη συνεχή χρονιά στο διαγωνισμό εκφραστικής ανάγνωσης του ιδιωτικού κολεγίου Ανατόλια, με μεγάλη επιτυχία, αφού πήρε τιμητική διάκριση, ανάμεσα σε 22 σχολεία απ΄όλη την Ελλάδα, με αναγνώστρια τη μαθήτρια της Α΄ Γυμνασίου Άννα Πασχαλίδου. Διαγωνίστηκαν συνολικά 109 μαθητές, διαβάζοντας λογοτεχνικά κείμενα και ποιήματα διάρκειας περίπου 8 λεπτών, μπροστά σε τριμελή επιτροπή εκπαιδευτικών στην προκριματική φάση. Τη δεύτερη μέρα οι οχτώ μαθητές που συγκέντρωσαν τη μεγαλύτερη βαθμολογία επανέλαβαν την ανάγνωση, αυτή τη φορά ενώπιον νέας επιτροπής που αποτελούνταν από καλλιτέχνες και φιλολόγους, και ακολούθησε η βράβευση. Το σχολείο μας συμμετείχε στο διαγωνισμό με την αντιπροσωπευτική πενταμελή επιτροπή των μαθητριών, Ουζούνη Μαρίας, Πασχαλίδου Άννας, Γεώργα Αικατερίνης, Κύρου Σοφίας και Πιπερτζή Μαρίας. Η επιλογή των κειμένων και της αντιπροσωπευτικής ομάδας έγινε από το σύνολο της ομάδας του πολιτιστικού προγράμματος: Αστόγλου Αργυρώ, Κώστογλου Ανθή, Λιούτα Αναστασία, Λιουλεντζή Πολυξένη, Αναγνώστου Χρυσούλα, Πανάγου Αντωνία, Ουζούνη Μάγδα, Καρακόλη Ευτυχία, Μπεριασβίλι Αναστασία, Λάμτσια Ρετζίνα, Αναστασία-Μαρία Σαγκούρη, Χωλοπούλου Ιωάννα, Νάτσιου Ηλιάνα, Ζαφειράκη Αφροδίτη,Μιχαηλίδου Ελένη, Κυριαζίδου Αικατερίνη, Βόρδου Άννα. Στόχος του προγράμματος είναι η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας στους μαθητές και η αγάπη για τη λογοτεχνία. Πιστεύουμε ότι η επαφή με την τέχνη και ιδιαίτερα με τη λογοτεχνία μπορεί να μας κάνει καλύτερους ανθρώπους και προσπαθούμε γι΄αυτό. Ακολουθήστε μας!

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες: ΛΙΟΡΑ ΘΕΟΛΟΓΙΑ,ΒΛΑΧΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ, ΑΛΑΓΚΙΟΖΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ