Η σχολική γιορτή μας για την επέτειο της 17ης Νοεμβρίου 1973.

πολ1

Τη Δευτέρα 17 Νοεμβρίου στην κατακόμβη του Ιερού Ναού του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Ευόσμου πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή μας για τον εορτασμό της επετείου της 17ης Νοεμβρίου 1973.

images (2)

Στη γιορτή διαβάστηκε το χρονικό των ημερών της εξέγερσης των φοιτητών το Νοέμβρη του 1973 και απαγγέλθηκαν από μαθητές ποιήματα σχετικά με το γεγονός. Από τη χορωδία του σχολείου μας ερμηνεύτηκαν τα τραγούδια :  «Το ακορντεόν», «Πέτρινα Χρόνια»,  «Βρέχει στη φτωχογειτονιά», «Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον», ενώ όλη την εκδήλωση  «έντυσαν» βιντεάκια από την εξέγερση των φοιτητών, τα οποία «επενδύθηκαν μουσικά»  με  σύγχρονα ελληνικά τραγούδια, δίνοντας μια ροκ διάσταση στη γιορτή. Η εκδήλωση  έκλεισε με τον Εθνικό Ύμνο.

images (5)

images (4)

images (3)

Την επιμέλεια της γιορτής είχαν  η κ. Αλαγκιοζίδου Σοφία, Φιλόλογος, και η κ. Ιορδανίδου Σοφία, Μουσικός.

Σάβιακλη Φωτεινή, Νικολαΐδου Λαμπρινή, Τσότσου Σουλτάνα, μαθήτριες της Γ΄τάξης