Χριστουγεννιάτικη γιορτή του 1ου Γυμνασίου

χριστουγεννιάτικη γιορτή, χορωδία

Η καθιερωμένη χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στην αίθουσα της κατακόμβης του Ιερού Ναού Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.

Η γιορτή ξεκίνησε με το Απολυτίκιο της Γεννήσεως  του Χριστού που έψαλε ο πατήρ Μίλκας Γεώργιος, ενώ στη συνέχεια ο πατέρας Παναγιώτης ερμήνευσε την εικόνα της Γέννησης του Χριστού.

Η χορωδία του σχολείου με τη συνοδεία της ορχήστρας και υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας  Μουσικής Ιορδανίδου Σοφίας τραγούδησε μεταξύ άλλων κάλαντα Χριστουγέννων, Πρωτοχρονιάς και Φώτων από διάφορα μέρη της Ελλάδας εισάγοντάς μας πιο βαθιά στο πνεύμα των Χριστουγέννων.  Καθηλωτική ήταν και η απαγγελία  από μαθητές του Γυμνασίου ποιημάτων για το νόημα των Χριστουγέννων καθώς και ευαγγελικών κειμένων για τη Γέννηση του Χριστού.

Την επιμέλεια της χριστουγεννιάτικης γιορτής είχε η φιλόλογος του σχολείου Αλαγκιοζίδου Σοφία.

Χριστουγεννιάτικη γιορτή, απαγγελία

Η δημοσιογραφική ομάδα του Γυμνασίου μας σας εύχεται καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος!

Αστόγλου Υρώ, Κρυσταλλίδου Νεφέλη-Ζωή και Τσίτση Μαριάνθη, μαθήτριες της Β΄ Τάξης