Διάκριση σε Πανελλήνιο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής

b1

Έπαινος εξαιρετικής επίδοσης απονεμήθηκε στην ομάδα Ρομποτικής του σχολείου μας για τη συμμετοχή της στο Πανελλήνιο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής που διοργάνωσε το Πειραματικό Γυμνάσιο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στη Νεάπολη το Σάββατο 13 Δεκεμβρίου.  Τα εφτά μέλη της ομάδας – Ασημακόπουλος Ανδρέας, Γιακουμόγλου Χρυσόστομος, Μηλόπουλος Λεωνίδας, Μπούτσικας Παράσχος, Τσελιόγλου Στυλιανός, Τυριτίδης Γεώργιος και Ψωμιάδης Χρήστος-  εξασκήθηκαν για ένα μήνα στο σχολείο μας και διαγωνιζόμενοι στο Φεστιβάλ κατέκτησαν την 4η θέση διακρινόμενοι με έπαινο εξαιρετικής επίδοσης.

rob1

Την ημέρα του διαγωνισμού δόθηκε χρόνος 4 ωρών στις ομάδες, για να κατασκευάσουν ένα ρομποτάκι lego και να το προγραμματίσουν έτσι ώστε να εκτελέσει κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες βάσει ειδικού προγράμματος.

Όπως μας δήλωσαν οι συμμετέχοντες, κατά την εξάσκησή τους δυσκολεύονταν αρχικά στην κατασκευή ρομπότ, αλλά ύστερα από έναν μήνα συνήθισαν και η κατασκευή του τους φαινόταν πιο εύκολη.  Στο Φεστιβάλ οι ομάδες που διαγωνίστηκαν ήταν τετραμελείς (Ασημακόπουλος, Γιακουμόγλου, Μπούτσικας, Μηλόπουλος) και ο ανταγωνισμός ιδιαίτερα υψηλός.  Οι συμμαθητές μας ένιωθαν μεγάλο άγχος, αλλά τελικά όλα πήγαν καλά και η κατάκτηση της 4η θέσης τους αποζημίωσε για τις προσπάθειές τους.

rob2

Συγχαρητήρια για τον αγώνα και τη διάκρισή τους!

Λαδάς Αθανάσιος και Μπρουσιάκης Αλέξανδρος, μαθητές της Γ΄ Τάξης