Ο εορτασμός της μνήμης των Τριών Ιεραρχών στο Γυμνάσιό μας

ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ

Τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών τίμησε το σχολείο μας στις 30 Ιανουαρίου με διάφορες εκδηλώσεις.

Τις πρώτες  ώρες του ωρολογίου προγράμματος  πραγματοποιήθηκε σχολικός εκκλησιασμός στον Ιερό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου όπου ο πατήρ Παναγιώτης Κωστούλας σε ομιλία του στους μαθητές αναφέρθηκε στο εκπαιδευτικό και φιλανθρωπικό έργο των Πατέρων των Γραμμάτων και τόνισε την επικαιρότητα των μηνυμάτων που αυτοί μας κληροδότησαν. Στη συνέχεια, στον χώρο του σχολείου στους  μαθητές της  Α΄ και Β΄ Γυμνασίου αναγνώστηκε ομιλία σχετική με την προσφορά των τριών Προστατών των Γραμμάτων και στους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου προβλήθηκε ντοκιμαντέρ αφιερωμένο στον Μέγα Βασίλειο.

ΜΕΓΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Τις εκδηλώσεις αυτές πλαισίωσε μπουφές γεύσεων που διοργανώθηκε από τους υπεύθυνους καθηγητές και μαθητές  των Πολιτιστικών Προγραμμάτων: «Οι ρίζες μας», «Αλησμόνητες Πατρίδες – Κοιτίδες Πολιτισμού» και του μαθήματος της Ιταλικής γλώσσας.

Το τερπνόν, δηλαδή, μετά του ωφελίμου!

Κώστογλου Ανθή, μαθήτρια της Β΄τάξης