Εθελοντική Αιμοδοσία

αιμοδοσία

Εθελοντική αιμοδοσία,  μια χειρονομία καλής θέλησης, φροντίδας και αγάπης προς τον συνάνθρωπό μας.

Δεν υπάρχει πολυτιμότερο δώρο απ” την εθελοντική αιμοδοσία, αφού στην πραγματικότητα είναι ένα δώρο ζωής γι” αυτόν που το δέχεται.

Δυστυχώς στην χώρα μας, η έλλειψη και η ανεπάρκεια αίματος είναι μια ακόμα υπαρκτή κατάσταση που έχει σαν άμεσο αποτέλεσμα να θέτει σε κίνδυνο την ζωή όσων χρειάζονται το αίμα ως θεραπευτικό μέσο. Αυτό οφείλεται κυρίως στην μη ευαισθητοποίηση των ανθρώπων εκείνων που μπορούν με την τελείως ανώδυνη γι” αυτούς εθελοντική αιμοδοσία να προσφέρουν το πολυτιμότερο για όσους το χρειάζονται θεραπευτικό μέσο, το αίμα.

Αρκετές φορές, αυτή η μη ευαισθητοποίηση οφείλεται στην αδιαφορία πολλών για το τι αποτελεί πραγματική προσφορά προς τον συνάνθρωπο, πολλές φορές όμως οφείλεται στην άγνοια για το μέγεθος της ανάγκης που υπάρχει να προσφέρουν στον συνάνθρωπό τους το πιο ανεκτίμητο αγαθό που μπορεί να σώσει την ζωή του.

Δεν υπάρχει διαθέσιμο υποκατάστατο του αίματος. Το ανθρώπινο αίμα δεν μπορεί να παρασκευασθεί και μόνο ο άνθρωπος μπορεί να προσφέρει αίμα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ανθρώπους.

Παρόλο που η ανάγκη σε αίμα είναι υπαρκτή όλο τον χρόνο, υπάρχει συνήθως μια εποχιακή έλλειψη αίματος κατά την διάρκεια του καλοκαιριού, των Χριστουγέννων και του Πάσχα καθώς τα σχολεία κλείνουν και οι άνθρωποι φεύγουν διακοπές, οπότε υπάρχουν λιγότεροι διαθέσιμοι εθελοντές αιμοδότες. Γι” αυτό υπάρχει μια αυξημένη ανάγκη για εθελοντική αιμοδοσία κατά την διάρκεια αυτών των χρονικών περιόδων ώστε να υπάρξει επάρκεια αίματος για όλους τους ασθενείς που χρειάζονται το αίμα ως θεραπευτικό μέσο.

Το αίμα δεν μπορεί να διατηρηθεί για απεριόριστο χρονικό διάστημα. Για παράδειγμα, τα ερυθρά κύτταρα μπορούν να διατηρηθούν για περίπου 5 εβδομάδες σε μια θερμοκρασία 4 – 6 βαθμών Κελσίου. Συνεπώς, η ανάγκη για τακτική εθελοντική αιμοδοσία γίνεται επιτακτική δεδομένου του περιορισμένου χρόνου ζωής του αίματος και των συστατικών του.

Ας προσπαθήσουμε να πείσουμε όσο περισσότερους ανθρώπους μπορούμε να γίνουν εθελοντές αιμοδότες, γιατί προσφέροντας αίμα, χαρίζουμε ζωή και η ζωή είναι πολύτιμη!

ΧΡΗΣΙΜΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ

Επίσης στην Ελληνική Ομοσπονδία Θαλασσαιμίας:  www.eotha.gr