Η ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ

download

Για σαράντα ημέρες μετά την Ανάστασή Tου ο Ιησούς παρουσιαζόταν στους μαθητές Του και μιλούσε μαζί τους για τη Βασιλεία του Θεού. Συναναστρεφόταν και έτρωγε μαζί τους, για να βεβαιωθούν ότι δεν ήταν πνεύμα, αλλά είχε σάρκα. Είχε αναστηθεί ως άνθρωπος. Τους παράγγειλε μάλιστα να μην απομακρυνθούν από την Ιερουσαλήμ, αλλά να περιμένουν εκεί, συγκεντρωμένοι όλοι για να δεχτούν το Άγιο Πνεύμα, τον Παράκλητο, που θα τους έστελνε όταν αυτός θα άφηνε αυτόν τον κόσμο.
Κατόπιν τους οδήγησε έξω από την Ιερουσαλήμ, στη Βηθανία, σήκωσε τα χέρια του και τους ευλόγησε. Καθώς τους ευλογούσε, άρχισε να απομακρύνεται από αυτούς και να σηκώνεται προς τον ουρανό. Οι μαθητές τον προσκύνησαν και επέστρεψαν χαρούμενοι στην Ιερουσαλήμ υμνολογώντας και δοξολογώντας τον Θεό.
Την Ανάληψη Του Κυρίου γιορτάζουμε σαράντα μέρες μετά το Πάσχα και είναι πάντα Πέμπτη. Σταματάμε να λέμε το «ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ».