Έγκριση Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας

Αποτέλεσμα εικόνας για multiple choiceΜε την πράξη 5/4-4-2019 του Συλλόγου Εκπαιδευτικού Προσωπικού του Κέντρου Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (ΚΕΣΥ) Λάρισας εγκρίθηκαν για το Σχολείο μας τα Προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας:

1. Παρέμβαση Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού – Εκπαιδευτικές Επιλογές μετά το Γυμνάσιο.
  2. Παρέμβαση Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού – Δρόμοι  μετά το Γυμνάσιο.

Τα Προγράμματα αφορούν μαθητές/τριες  Γ Γυμνασίου που συμμετέχουν με τη σύμφωνη γνώμη των γονέων τους και συντονίζονται από παιδαγωγική ομάδα που αποτελείται από τους εκπαιδευτικούς: Μίχα Παναγιώτη – Διευθυντή του Σχολείου, Βλαχοδήμου Ευπραξία, Γερογιάννη Μαρία, Πατσιά Ευδοξία.

Οι μαθητές/τριες της Γ τάξης  βρίσκονται στη μετάβαση από το Γυμνάσιο στο Λύκειο της επιλογής τους και με τη συμμετοχή τους στο Πρόγραμμα θα έχουν τη δυνατότητα να:

• ενημερωθούν για τους βασικούς πυλώνες του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (αυτογνωσία, πληροφόρηση, λήψη απόφασης)
  • πραγματοποιήσουν τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού και να λάβουν τα αποτελέσματα
  • ενημερωθούν για τις εκπαιδευτικές επιλογές μετά το Γυμνάσιο (Γενικό/ Επαγγελματικό Λύκειο) και για το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας μας
  • αντιληφθούν τα βήματα στη λήψη απόφασης
  • αξιοποιήσουν αξιόπιστες πηγές του διαδικτύου και να αναπτύξουν τη δεξιότητα της αυτοπληροφόρησης
  • ενδυναμωθούν κατά τη μετάβαση από το Γυμνάσιο στην επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα.

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας θα υπάρξει ενημερωτική εκδήλωση για όλους τους γονείς/κηδεμόνες.

Για τις ανάγκες των Προγραμμάτων δημιουργήθηκε και το συγκεκριμένο ηλεκτρονικό περιοδικό προσβάσιμο σε κάθε ενδιαφερόμενο/η.