ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2023

Συντακτικό σημείωμα

Σε αυτό το διπλό τεύχος  του Ιανουαρίου- Φεβρουαρίου θα συναντήσουμε τη συνέχεια της ενδιαφέρουσας ιστορίας που ξεκίνησε στο προηγούμενο τεύχος. Θα ενημερωθούμε  για τις σχολικές δραστηριότητες. Θα «γευτούμε» ένα εξαιρετικό ρυζόγαλο και θα χαθούμε στις ....

Συνέχιση Ιστορίας

Που έγραφε ότι, αν δεν λυθεί το μυστήριο σε 5 ημέρες, η  πόρτα του σχολείου θα κλειδωθεί για πάντα και θα το σκεπάσει ένα μαύρο σύννεφο.Μόλις το διάβασα  φοβήθηκα ,τρομοκρατήθηκα, αλλά χάρηκα λίγο κιόλας, γιατί ….

εκδρομή στο μουσείο ψευδεσθίσεων 001

Ημερολόγιο Δεκεμβρίου Ιανουαρίου Φεβρουαρίου

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ 20/12/22 Την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022, η Α’ Γυμνασίου πραγματοποίησε επίσκεψη στο Μουσείο των Ψευδαισθήσεων. Ήταν μία ξεχωριστή εμπειρία για όλους τους μαθητές! Περισσότερο  απόλαυσαν την ψευδαίσθηση του τούνελ. ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ….

Ρυζόγαλο

Ρυζόγαλο Το ρυζόγαλο είναι ένα επιδόρπιο που όλοι έχουμε φάει , μάλλον από τη γιαγιά μας.   Υλικά: 3/4 του φλιτζανιού ρύζι γλασέ ή Καρολίνα 1 πρέζα αλάτι 2 φλιτζάνια νερό 1/2 φλιτζάνι ζάχαρη 5 ….