ΜΑΡΤΙΟΣ 2020

Πολιτιστική επίσκεψη στο Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης

Στις 24 Ιανουαρίου του 2020, οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου επισκέφτηκαν το Μουσείο Φωτογραφίας. Στα πλαίσια της «7ης Μπιενάλε Σύγχρονης Τέχνης», παρακολούθησαν ένα πρόγραμμα με τίτλο «Αλήθεια το πιστεύεις;», στο οποίο με μια σειρά δραστηριοτήτων ....

picture 14

Τέχνη και μαθηματικά

Στον όμιλο «Τέχνη και Μαθηματικά» μαθητές της Β’ και Γ’ Γυμνασίου συναντιόμαστε κάθε Τρίτη με σκοπό να μάθουμε για το πώς τα μαθηματικά υπάρχουνε παντού στον κόσμο μας και πώς επηρεάζουν την τέχνη στο σύνολό ….

picture 13

Διαγωνισμός Γλώσσας

Την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου του 2020, πραγματοποιήθηκε ο Διαγωνισμός Ελληνικής Γλώσσας. Μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου μας συμμετείχαν με επιτυχία. Ώστε να διακριθούν οι πέντε πρώτοι. Οι οποίοι θα εκπροσωπήσουν το σχολείο μας. Στην επόμενη ….

picture 12

Σοκολατένια κόλαση

Υλικα: 6 αυγά 1 κούπα ζάχαρη 280 γρ. βούτυρο 90-100 γρ. κακάο 250 γρ. κουβερτούρα 125 γρ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις Εκτέλεση: Χτυπήστε τα αυγά με το βούτυρο στο μίξερ για πάνω από 5’ ….

picture 11

Ιταλική συνταγή: Κοτόπουλo Caprese: Ένα πιάτο με χρώματα

Υλικά: 2 στήθη κοτόπουλου χωρίς πέτσα αλάτι και φρεσκοτριμμένο πιπέρι 2-3 κουταλιές ελαιόλαδο 2 σκελίδες σκόρδο 10-12 τοματίνια κομμένα στα δύο 5-6 πλατιά φύλλα βασιλικού ψιλοκομμένα 2 μπάλες βουβαλίσια μοτσαρέλα σε μέτριες φέτες βαλσάμικο καλής ….

picture 11

Οι «Μικροί Αϊνστάιν»

Είχαμε φέτος τη χαρά να παρακολουθήσουμε τον διαγωνισμό οι «Μικροί Αϊνστάιν», που διεξήχθη στον χώρο του σχολείου μας στις 16 και 17 Ιανουαρίου. Είναι ένας διαγωνισμός όπου οι συμμετέχοντες καλούνται να απαντήσουν σε ερωτήσεις γενικών ….

picture 10

Επίσκεψη στο Ολυμπιακό Μουσείο

Την Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου 2019 τα δύο τμήματα της πρώτης Γυμνασίου του σχολείου μας πήγανε εκδρομή στο Ολυμπιακό μουσείου, στα πλαίσια του μαθήματος της οικιακής οικονομίας για την διατροφή. Εκεί έκανα δύο συγκεκριμένες δραστηριότητες, όπως ….

picture 9.png

Φεβρουάριος «Σαν σήμερα»

1808 →  2Φ, ο Ναπολέων Βοναπάρτης μπαίνει με τον στρατό του στη Ρώμη. 1843→  9Φ, θάνατος Θ. Κολοκοτρώνη. 1879→   6Φ, δολοφονική επίθεση κατά του πατριάρχη Διονυσίου Αδριανουπόλεως. 1912→   8Φ, ο Εμμανουήλ Αργυρόπουλος γίνεται ο πρώτος ….

picture 8

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Την Πέμπτη 12/12/2019, μαθητές της Α’, Β” και Γ” Γυμνασίου επισκεφτήκαμε το Θέατρο  της Μονής Λαζαριστών στην Σταυρούπολη όπου και παρακολουθήσαμε την παράσταση “Ποιος σκότωσε τον σκύλο τα μεσάνυχτα ” του Μαρκ Χάντον, σε σκηνοθεσία ….

picture 6.png

Αγώνες Χάντμπολ

Την Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου, το σχολείο μας πήρε μέρος σε αγώνες χάντμπολ μεταξύ άλλων σχολείων. Παιδιά όλων των τάξεων χωρίστηκαν σε δύο ομάδες (αγόρια-κορίτσια) και η κάθε ομάδα έπαιξε σε 2 αγώνες. Μπράβο!   Το ….