ΞΑΝΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

αρχείο λήψης (1)

Του Παναγιώτη Φωτακόπουλου

Τη Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκαν στην οικία Τατάνη τα εγκαίνια της έκθεσης λαογραφικού υλικού με τα έθιμα του Δωδεκαήμερου με τίτλο “Ξαναζούμε τα ελληνικά Χριστούγεννα” . Τη συνδιοργάνωση της εκδήλωσης είχαν αναλάβει η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης και η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων, κ Τ. Τερζή, ο Δήμος Ήλιδος και το Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαίας Ήλιδας και συμμετείχαν τα σχολεία: 2ο & 3ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας, 1ο ΓΕΛ Αμαλιάδας, 2ο Γυμνάσιο Πύργου, 2ο ΕΠΑΛ Πύργου, ΕΕΕΕΚ Πύργου, Γυμνάσιο Σαβαλίων, ΓΕΛ & ΕΠΑΛ Κρεστένων, Γυμνάσιο & ΓΕΛ Λεχαινών, Δήμος Ανδραβίδας- Κυλλήνης, Μουσικό Σχολείο Βαρθολομιού.

Κατά την εκδήλωση αυτή ακούστηκαν κάλαντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας από μαθητές του Μουσικού Σχολείου Βαρθολομιού, του 1ου ΓΕΛ Αμαλιάδας και του 3ου Γυμνασίου Αμαλιάδας. Το λαογραφικό υλικό που συγκέντρωσαν οι μαθητές των σχολείων αφορά έθιμα, παραδόσεις, τραγούδια και χριστουγεννιάτικα εδέσματα από την Κρήτη και την Κύπρο.

Η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων, κ Τ. Τερζή μίλησε στο περιοδικό μας για την εκδήλωση αυτή επισημαίνοντας τη σπουδαιότητα της διατήρησης των παραδόσεων μας από τις νέες γενιές -ιδιαίτερα στην κρίσιμη  εποχή που διανύουμε. Την εκδήλωση χαιρέτισε ο δήμαρχος του δήμου Ήλιδος, κ Χρήστος Χριστοδουλόπουλος καθώς και ο Δ/ντης Δ/θμιας Εκπ/σης του Νομού Ηλείας , κ Βασίλειος Δημητρέλλος, οι οποίοι  στο λόγο τους επαίνεσαν την προσπάθεια των μαθητών να διαφυλάξουν τα έθιμα μας και την ανάγκη για τη συμβολή όλων προς την κατεύθυνση αυτή.

Στο τέλος της εκδήλωσης οι παρευρισκόμενοι γεύτηκαν παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα εδέσματα και αντάλλαξαν ευχές.

(Η Έκθεση θα λειτουργεί το πρωί 10:00- 13:00 για τα σχολεία & το απόγευμα 5.30- 8.30.)

Δείτε φωτογραφικό υλικό: