Βαδίζοντας προς το γυμνάσιο

16403620    Δυστυχώς ή ευτυχώς, όλα τα παιδιά, κάποια στιγμή, αποφοιτούν από το δημοτικό σχολείο και έρχεται η ώρα που πρέπει να ακολουθήσουν το γυμνάσιο. Αρχικά, πολλοί, νιώθουν φόβο, είτε για τους αυστηρούς καθηγητές, είτε για το τι επρόκειτο θα αντιμετωπίσουν. Ακούγοντας διάφορες γνώμες από εμπειρίες μεγαλύτερων παιδιών, καθένας σχηματίζει διαφορετική γνώμη. Για παράδειγμα, πολλά άτομα, μπορεί να νιώθουν φόβο, διότι οι καθηγητές είναι περισσότεροι -κάθε σχεδόν ώρα και ένας διαφορετικός- αλλά και επειδή είναι πιο αυστηροί και ιδιόρρυθμοι. Βέβαια, ένας άλλος λόγος είναι και οι εξετάσεις του τελευταίου τριμήνου. Πάντως, εγώ θεωρώ πως εάν ένας μαθητής είναι επιμελής και ευγενικός, δεν έχει τίποτα να φοβάται.

Όλα είναι στο μυαλό μας. Πάντα κάποια στιγμή στη ζωή μας πρέπει να αντιμετωπίσουμε τους φόβους μας. Γιατί, ίσως πολλοί στην αρχή της σχολικής χρονιάς στο γυμνάσιο, νιώθουν, σαν να έχουν πάει σε άλλο κόσμο. Δεν είναι έτσι. Πρέπει να ζούμε την κάθε στιγμή και να τα βλέπουμε όλα θετικά. Διαφορετικά, είναι λογικό κάποιος μαθητής, να νιώθει ανασφάλεια. Βέβαια, πρέπει να έχουμε και κάποιον άνθρωπο να μας υποστηρίζει και να μπορούμε να μοιραστούμε μαζί του τη σκέψη μας. Τελειώνοντας, πάντα πρέπει να προχωράμε μπροστά και να κρατάμε από το παρελθόν τις καλές αναμνήσεις που μας βοηθούν να βλέπουμε θετικά ό,τι μας ετοιμάζει η ζωή.