Φιλία: ένα είδος υπό εξαφάνιση!

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Φεβ• 01•16

Ισιδώρα Ρηγάτου

Ένα θέμα που πραγματικά με απασχολεί αυτό τον καιρό είναι η ύπαρξη της φιλίας στις μέρες μας. Δεν μπορώ να εξηγήσω τι συμβαίνει στον κόσμο  αυτό. Εκτός από τις καρέτα καρέτα και τις μονάχους  μονάχους  τώρα είναι και είδος προς εξαφάνιση είναι  η φιλία. Σε περίπτωση που κάνεις κάποιο νέο φίλο θα πρέπει να περάσουν  χρονιά για να τον εμπιστευτείς  διότι ένας φίλος όπως μου έλεγε και  η γιαγιά μου θα πρέπει να είναι σαν το κάλο κρασί που όσο περνάνε τα χρονιά γίνεται πιο κάλο και πιο πολύτιμο .Αντίθετα δεν θα πρέπει να είναι σαν μια σοκολάτα που λήγει σε τρεις  μήνες. Ίσως ο κάθε ένας μας έχει μόνο έναν κολλητό που μου ξέρει τα πάντα για εκείνον ή έστω αυτά που μπορεί να του εμπιστευτεί .Αυτό  οφείλετε στο γεγονός ότι  ήμαστε παιδιά και ο χαρακτήρας μας μπορεί και αλλάζει μέσα σε δέκα ημέρες και αυτό το πολύτιμο που ήμασταν για τον φίλο μας τώρα έχει γίνει ένα ατίθασο και ένα άμυαλο παιδί. Η φιλία θεωρώ ότι είναι ένα από τα πολυτιμότερα πράγματα στον κόσμο. Η φιλία είναι ιερή  και είμαι σίγουρη  πως ένα ακόμα πράγμα που μπορεί να καταστρέψει την φιλία είναι να μπει ανάμεσα μια άλλη  . Παραδείγματος χάριν ας πούμε πως εγώ έχω μια κολλητή που την ξέρω  δυο χρονιά όπου για έμενα είναι το άλλο μου μισό ξαφνικά όμως καταλαβαίνω ότι αρχίζει να ασχολείται  και να βγαίνει βόλτες με μια κοπέλα την οποία την ξέρει μόνο μια εβδομάδα. Έτσι βρίσκει συνεχεία αφορμές για να τσακωνόμαστε ώσπου στο τέλος καταλήγουμε να λεμέ  ‘Αντίο’ και εκεί τελειώνει  η πιο όμορφη φιλία που είχα πότε μου. Ξέρετε όμως πιο είναι το πρόβλημα; Σε αυτό τον πλανήτη που ονομάζεται  Γη υπάρχουν πάνω έμβια και άβια όντα που προσπαθούν να επιβιώσουν το κάθε ένα διαφορετικά .Έτσι ένα έμβιο όν όπως ο άνθρωπος  προσπαθεί να βρει έναν πραγματικό φίλο που στην τελική μπορεί και να μην τον βρει ποτέ. Το καλό όμως είναι ότι ο άνθρωπος πάντα θα αγαπάει και αγαπιέται από κάποιους που μπορεί να  γνωρίσει από μωρό και να γεράσουν μαζί, είτε όταν μεγαλώσει και φτάσουν μαζί μέχρι τα βαθιά γεράματα. Φίλους όλοι έχουμε είτε είναι δυο είτε είναι εκατόν δύο είναι φίλοι και έχουν να σου προσφέρουν κάτι δικό τους ,κάτι  από τον εαυτό τους την δική τους γεύση της φιλίας και εσύ τότε απλά αποδέχεσαι και ευχαριστείς αυτό που σου έδωσαν διότι είναι μια εμπειρία ,κάτι σημαντικό που πάντα θα το κουβαλάς μαζί σου διότι είναι κάτι εύθραυστο που μπορεί να σπάσει αυτό ονομάζεται ΑΓΑΠΗ και είναι η καρδιά μιας οποιασδήποτε φιλίας είτε αυτή η φιλία κρατήσει 3 ημέρες είτε 30 χρόνια, σου δίνει κάποια πολύτιμα και γλυκά πράγματα που ονομάζονται αναμνήσεις.