H λαίλαπα του κορωνοϊού

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Απρ• 02•20

Θέμις Παπαχρήστου – Α’5

Τον τελευταίο καιρό, επικρατεί μια τρομακτική κατάσταση, ένας ιός, ο Κορωνοϊός (CoronaVirus). Πολλοί δεν το έχουν πάρει στα σοβαρά και συνεχίζουν να βγαίνουν έξω, χωρίς να τους ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα. Άλλοι όμως, ευτυχώς, έχουν κατανοήσει πόσο κρίσιμη είναι η κατάσταση τις μέρες αυτές.

Πιστεύω πως η μόνη απαραίτητη μετακίνηση είναι οι αγορές, στα σούπερ-μάρκετ και τα λοιπά, με ένα μέτρο όμως. Οι περισσότεροι αγοράζουν τεμάχια τα οποία είτε δεν θα χρησιμοποιήσουν, είτε κάποια που τα χρειάζεται όντως κάποια οικογένεια.

ΜΙΚΡΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ

Φυσικά και μπορούν όλοι να γυμνάζονται έξω, με άδεια, για παράδειγμα περπάτημα, αλλά πιστεύω πως καλό θα ήταν να το περιορίσουν, όπως: μία φορά την ημέρα ανά άτομο ή δύο το πολύ.

images

Πρέπει να παραμείνουμε όλοι ψύχραιμοι, έτοιμοι για την κάθε εξέλιξη της κατάστασης. Μπορεί να κολλήσει τον ιό οποιοσδήποτε, οπότε μένουμε σπίτι,

ασφαλείς,

ΦΙΛΙΑ