Αγαπημένα… κατοικίδια!

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Ιουν• 14•16

Σωτήρη Χριστιάνα, Β4

Τα κατοικίδια ζωάκια, τα οποία εμείς φροντίζουμε, μας προσφέρουν σε αντάλλαγμα  τόσα πολλά! Μας διδάσκουν την αγάπη, μας μαθαίνουν την υπευθυνότητα. Η φιλία τους, ας μην το ξεχνάμε, είναι ανιδιοτελής.

Αν πάρει κάποιος ένα κατοικίδιο, δένεται μαζί του, το αγαπά. Αν δεν τον κάνει απόλυτα ευτυχισμένο, όμως, τουλάχιστον, τον κάνει χαρούμενο.  Ειδικά, αν το βρήκε στο δρόμο, εκείνο τον είχε πραγματικά ανάγκη!

Για να πάρει, όμως, κάποιος ένα κατοικίδιο ζωάκι, πρέπει να είναι σίγουρος ότι δεν θα το μετανιώσει. Έτσι, λοιπόν, αν το παιδί κάποιου το είδε στην βιτρίνα και το ζητά, δεν είναι και τόσο καλή ιδέα να του το αγοράσει. Πρέπει καλά να το σκεφτεί. Το ζώο δεν είναι ένα παιχνίδι. Αλλά και όταν πάει κάποιος ταξίδι, δεν μπορεί να το αφήσει. Πρέπει να το φιλοξενήσουν άνθρωποι που θα του φερθούν σωστά. Επίσης, πρέπει να διαθέσει χρήματα για εμβολιασμό, αποπαρασιτισμό, τσιπάρισμα, στείρωση και, αν χρειαστεί, περίθαλψη. Ας μην παίρνουμε το θέμα αυτό επιπόλαια!