STOP ! ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Νοε• 19•16

Αναστασίου Ναταλία Α1, Ζενουνλάρι Λάουρα, Α1

Τι σου αρέσει στο διάλειμμα; Γνώμες συμμαθητών μας για το διάλειμμα. Τι είναι  για σας το διάλειμμα;διάλειμμα 2

«Τους φίλους μας τους κάναμε στο διάλειμμα. Μήπως αυτό δεν είναι το καλύτερο “μάθημα” στη ζωή μας;»

«Δεν είναι απλώς χρόνος για ξεκούραση, είναι κάτι παραπάνω. Είναι εμπειρίες, συναισθήματα, οι σχέσεις που κάνουμε, η κοινωνική μας ζωή»

«Ο απαραίτητος ανεφοδιασμός από το κυλικείο»

«Είναι τα γέλια, τα αστεία, τα πειράγματα και τόσα άλλα που δεν περιγράφονται με λόγια»

«Μια μικρή διακοπή απ’την εργασία πάντα ωφελεί, δεν νομίζετε;»imagesPTW0MHOJ

«Ας πάρουμε μια ανάσα, βρε παιδιά, αυτό το επτάωρο θα έπεφτε βαρύ στον καθένα!»

«Παιδιά σαν κι εμάς, με τόση ενεργητικότητα, πώς να μας περιορίσεις σε μια καρέκλα εφτά ώρες;»

«Είναι το αντίδοτο στην πλήξη. Γνώσεις, γνώσεις και πάλι γνώσεις….θα γεράσουμε από την πολλή γνώση STOP. ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ»

«Μια ενδιαφέρουσα νότα στη σχολική ζωή»

«Η αυλή του σχολείου είναι από τους καλύτερους χώρους του. Εκεί θυμάμαι  έζησα τα καλύτερα βιώματα του σχολείου. Αν μιλούσε η αυλή, πόσα θα είχε να μας πει!»

διάλειμμα«Μήπως το πρώτο διάλειμμα, που είναι το πιο μικρό, να το κάνουν όπως τα υπόλοιπα;»

«Εντάξει, δε λέω ότι η μάθηση δεν είναι σημαντική στη ζωή μας, αλλά και τα διαλείμματα είναι εξίσου σημαντικά»